A lőfegyverek vásárlásáról és birtoklásáról évtizedek óta zajló ádáz vita újabb vetülettel egészül ki az Egyesült Államokban: nevezetesen azzal a problémával, hogy 3D-s nyomtatóval gyakorlatilag bárki képes lőfegyvert gyártani.
„Egy otthoni használatra készült 3D-nyomtatóval fegyvert tudsz készíteni, nem kell hozzá más, mint ABS (akrilnitril-butadién-sztirol)-műanyag, amelyből a legók is vannak. De akár nylont is használhatsz, habár úgy elég nehéz” – idézte a ScienceDaily.com tudományos hírportál Hod Lipsont, az ithacai Cornell Egyetem mérnök professzorát, a 3D-technológia egyik úttörőjét.
Persze mindebből nem születik mesterlövészpuska, és nem lehet majd vele tíz lövedéket kilőni egy másodperc alatt, de egy biztos: a fegyver veszélyes lesz.
Lipson szerint a jelenlegi törvények vajmi keveset érnek, ha egy elszánt bűnöző vagy egy ügyes kezű tizenéves a fejébe veszi, hogy plasztik fegyvert és nagykapacitású tölténytárt készít. A szakértő állítása szerint az interneten több fegyvergyártási tervrajzot és technológiai leírást lehet találni 3D-s nyomtatóra.
„Néhány ezek közül egyáltalán nem biztonságos. És nem is elsősorban a bűnözők miatt aggódom, hanem az ártatlan tizenévesek miatt, akik könnyen megsebesíthetik magukat, ha nem megfelelő eljárást vagy anyagot vesznek igénybe” – hangsúlyozta a professzor.
Mivel nem tömeges gyártásról van szó, a szakértő szerint elég egy viszonylag kisméretű, személyi használatú gyártórendszer, amelynek segítségével az eddigieknél még nagyobb titokban, a hatóságokat kijátszva előállítható lőfegyver.
A professzor a megoldást nem a lőfegyverek és a fegyveralkatrészek ellenőrzésének a szigorításában látja, hanem a puskapor korlátozásában. Puskaporra van szükség, ha valaki tüzelni akar egy fegyverrel, márpedig rendelettel szabályozni lehetne a puskaporhoz való hozzáférést.
Lipson kollégájával, Melba Kurmannal nemrég könyvet jelentetett meg a 3D-s technológiákról. A kötetben külön fejezet foglalkozik a „3D-nyomtatási technológia és a törvények” kapcsolatáról, közelebbről azokról a jogi és morális kihívásokról, amelyeket a 3D-nyomtatókkal készíthető lőfegyverek ügye felvet.
Forrás: 3Dportal.hu