Hosszú utat tett meg a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) azóta, hogy 2012-ben megkezdődött a közterület-felügyelet átalakulása és az önkormányzati rendészeti szerepkör kialakítása. A FÖRI az elmúlt öt esztendőben számos kiemelt fejlesztést valósított meg, Hermann Gábor, a rendészeti igazgatóság szolgálati igazgatóhelyettese segítségével a szervezet fejlődésének legfontosabb állomásait tekintettük át.
A FÖRI tevékenységében a 2012. évi CXX., az egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek tevékenységéről, valamint egyes törvényeknek az iskolakerülés elleni fellépést biztosító módosításáról szóló törvény hatálybalépése jelentős mérföldkőnek számított. A jogszabály tette lehetővé, hogy a korábban közterület-felügyeletként ismert testület „önkormányzati rendészeti szervezetként” folytassa tevékenységét, immár Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság néven. Az új szervezet már az önkormányzati természetvédelmi őrszolgálatot is magában foglalta. A törvény értelmében 2013-ban valamennyi önkormányzati rendészeti szereplőnek kötelező képzésen kellett részt vennie, amelynek tartalma az új jogosítványok megismertetése, illetve a kiszélesített kényszerítő eszközök használatára vonatkozó elméleti és gyakorlati képzés volt. A közterület-felügyelők és az önkormányzati természetvédelmi őrök számára intézkedéstaktikai képzéseket szerveztek azzal a céllal, hogy készségszinten elsajátítsák az új, rendészeti szemléletű intézkedési magatartást, valamint a kényszerítő eszközök használatát.
A FÖRI elhasználódott és a feladatainak ellátására kevéssé alkalmas gépjárműállományát 2014 elején megújította, ezzel egy időben a járműpark egységes, egyedi arculatot is kapott. Még ugyanebben az évben a rendészeti igazgatóság új alapokra helyezte a járműelszállítási tevékenységet, aminek során a forgalmat akadályozó vagy balesetveszélyes járműveket távolítja el a közutakról. A FÖRI, valamint a fővárosban tevékenykedő további 23 közterület-felügyeleti szerv feladatainak összehangolása érdekében az igazgatóság együttműködési megállapodást kötött a kerületi közterület-felügyeletekkel. Annak érdekében pedig, hogy a rendészeti munkát megfelelően képzett szakemberek láthassák el, a FÖRI megkezdte saját oktatási központjának létrehozását, és még 2014-ben elindította az első OKJ-s közterület-felügyelői tanfolyamot.
Az oktatási tevékenység megerősítése a következő esztendőben is kiemelt feladat volt, ezért az igazgatóság akkreditáltatta vizsgaközpontját, valamint kialakított egy, a XXI. század elvárásainak is megfelelő oktatási szaktantermet és egy olyan kibővített tornatermet, amely alkalmas volt az intézkedéstaktikai képzések lebonyolítására. Mindeközben a FÖRI tevékenységi köre is kiszélesedett: 2015 óta az igazgatóság egyes, a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanok távfelügyeleti őrzését is ellátja, valamint egyes közszolgáltatók részére baleseti helyszínelési feladatokat is végez. Az önkormányzati természetvédelmi őrszolgálat tevékenységében kiemelt hangsúlyt kapott a védett területek bemutatása, ezért iskolák, óvodák részére „tanösvénytúrákat” szerveztek, ami oktatói tevékenységgel is kiegészült. Mindennek eredményeként évente több ezer óvodás, illetve kisiskolás ismerkedhet meg a főváros és környékének természeti értékeivel.
A 2015-ben eszkalálódó migráció a főváros köztereit sem kerülte el, ennek kezelésére a FÖRI koordinációs feladatokat is felvállalt. Ennek célja elsősorban a közterületek megóvása, a köztisztasági és közegészségügyi állapotok megőrzése, valamint a jogszerűen az országban tartózkodó személyek szállításának megszervezése volt.
A BKK Zrt. feladatracionalizálása során 2016-ban több rendészeti típusú feladatkör átkerült a Rendészeti Igazgatósághoz. Bár a súlykorlátozott övezetekben a FÖRI korábban is végzett ellenőrzési tevékenységet, azonban 2016-tól ezt nagyobb létszámmal, új technikai eszközökkel megtámogatva, új protokoll alapján látja el. Az ellenőrző közútkezelői feladatkör merőben új kihívások elé állította a szervezetet, ezért az igazgatóság rendészeti dolgozói elvégezték a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) balesetihelyszínelő-képzését és megkaptak valamennyi szükséges mérőeszközt. A forgalmi zavart kiváltó olyan események, amelyek a közművek által okozott súlyos élet- és balesetveszély azonnali elhárításában történő közreműködést igényelnek, megköveteli a megkülönböztető jelzés használatát, így az érintett gépjárművezetők pályaalkalmassági (PAV I.) vizsgát tettek.
A Fővárosi Önkormányzat tulajdonában álló ingatlanok távfelügyeleti ellenőrzését követően a FÖRI tevékenysége immár élőerős, közbiztonsági és önkormányzati vagyonvédelmi szolgálattal is kiegészült a Budapesti Temetkezési Intézet temetőinek, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. strandfürdőinek területén, valamint a BKK Zrt. közösségi közlekedési eszközein is. Ugyanebben az esztendőben épült ki a margitszigeti térfigyelő és segélyhívó rendszer, amely szükségessé tette a Fővárosi Ügyeleti és Irányító Központ megújítását, új munkaállomások kiépítését is. A fejlesztés során több, korábban kizárólag forgalomfigyelésre használt eszközt minősítettek át térfigyelő kamerává, ezekkel kiegészülve a nagyjából ezer kamerából álló rendszer jelentősen hozzájárul a főváros közbiztonságához, illetve a bűncselekmények megelőzéséhez vagy akár felderítéséhez is.
Fontos állomásnak számít, hogy paradigmaváltás eredményeként, a FÖRI 2017-ben már három tehergépjárműből álló flottával tudja biztosítani a fővárosi útvonalakon a forgalmat akadályozó gépjárművek eltávolítását, amivel párhuzamosan tavaly jelentősen csökkent a kerékbilincs használata, ezt már csak kivételes esetekben alkalmazzák a Fővárosi Önkormányzat rendészei. Az elmúlt esztendő egy másik nagy újdonsága, hogy a FÖRI elindította lovas szolgálatát annak érdekében, hogy az önkormányzati természetvédelmi őrszolgálat munkatársai a még terepjáróval is csak nehezen megközelíthető, védett területeket is bejárhassák. Az NKE Rendészettudományi Kar Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszékével kötött együttműködés keretében a FÖRI szakemberei számos kutatásban, illetve külföldi tanulmányúton vettek részt, de emellett a kooperáció lehetőséget biztosít a hallgatók gyakorlati idejének eltöltésére, szakmai fejlődésük támogatására is.
(Cikkünk nyomtatásban 2018 februárjában jelent meg a Biztonságpiac Évkönyvben. A -szerk- megj.)