A jelenleg mintegy négyszázötven főből álló Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) feladata nem csupán az elért eredmények megtartása, hanem a közigazgatás folyamatosan változó közegéhez való igazodás és a fejlődő társadalommal való együtt haladás – foglalta össze a szervezet főbb céljait a Biztonságpiacnak Hermann Gábor szolgálati igazgatóhelyettes.
A FÖRI az elmúlt évben a szakmai feladatok ellátása során elsősorban a megelőzésre, illetve a jogszabálysértő cselekmények megakadályozására koncentrált. Jóllehet 2018-ban csökkent a kiszabott bírságok összege, azonban a Belügyminisztériumtól kapott állásfoglalások megerősítették azt a korábbi években kialakított szakmai paradigmát, amely nem a bírság kiszabását, vagyis a „büntetést”, hanem a megfelelő tájékoztatást, a megelőzést, illetve a figyelmeztetést helyezi előtérbe az arányosság elvének figyelembevételével.
A közterület-felügyelők járőrszolgálatuk ellátása során egyre gyakrabban kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy segítséget kell nyújtaniuk egy-egy bajba jutott embernek, ezért is fontos, hogy képesek legyenek felismerni ennek szükségességét, és megfelelően reagáljanak a vészhelyzetekre. Ilyen esetekben – hívta fel a figyelmet a FÖRI igazgatóhelyettese – az állapotromlás késleltetése és az egészségkárosodások szövődményeinek csökkentése érdekében szakszerűen kell eljárniuk az elsősegélynyújtás során.
A FÖRI munkatársai 2018 februárjában részt vettek az Országos Mentőszolgálat által Wake Up – Mentsünk együtt életet! címmel szervezett bemutató képzésen, ahol hét budapesti gimnázium 450 tanulójával együtt elméleti és gyakorlati képzés keretében elsajátíthatták az elsősegélynyújtás, a laikus újraélesztés alapjait, továbbá negyven fő kapott speciális felkészítést defibrillátor készülék alkalmazására.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a FÖRI között több éve zajló stratégiai együttműködés célja, hogy a közigazgatás e speciális ágazata számára megfelelően felkészült szakembereket képezzenek, így biztosítva az önkormányzati rendészeti szakma folyamatos fejlődését és fejlesztését.
Ennek az együttműködésnek a keretében az NKE Rendészettudományi Karának biztonsági szakirányán tanuló hallgatóknak tavaly második alkalommal volt lehetőségük a FÖRI különönöző szolgálatainál teljesíteni négyhetes nyári gyakorlatukat. A diákok így testközelből ismerhették meg az önkormányzati rendészeti feladatrendszert, a közterület-felügyelők és az önkormányzati természetvédelmi őrök munkáját.
Az elmúlt esztendőben is folytatódott a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal (BRFK) közös szolgálat a főváros kiemelt közterületein. Az előző évhez hasonlóan 2018-ban is az összes közterületen eltöltött óraszám negyedét látták el a társszervekkel közösen. Ezekben a közös szolgálatokban, ha csekély mértékben is, de a nem állami rendvédelmi szervekkel történő közös feladatellátás dominált. A rendészeti igazgatóság tavaly is eredményesen lépett fel azon frekventált közterületek, csomópontok, gyalogos-aluljárók rendjének, közbiztonságának fenntartása érdekében, ahol az állandó, közös szolgálatellátásra igény mutatkozott. Több területen ugyanakkor a 2017-es eredmények már a közterület-felügyelők önálló járőrszolgálatával, posztos őrszolgálatával is fenntarthatók voltak.
Az igazgatóhelyettes szintén eredményesnek nevezte a közösségi közlekedési eszközök rendeltetésszerű használatának elősegítése érdekében végzett munkát, valamint a Budapesti Közlekedési Ügyfélkapcsolatok Zrt.-vel (BKÜ) folytatott együttműködést. Ennek eredményeként a Fővárosi Közgyűlés egyhangúan fogadta el azt az előterjesztést, amelynek alapján 2019-ben a FÖRI-nek lehetősége lesz a közterület-felügyelői létszám bővítésére a közbiztonsági ellenőrzések fejlesztése érdekében.
Az elmúlt esztendő egy további „sikerélménye” az első alkalommal meghirdetett diákmunkaprogram volt: a nyári szünidőben diákok láttak el tolmácsolási feladatokat közterület-felügyelők mellett, de lehetőségük volt arra is, hogy egyéb, adminisztratív, illetve prevenciós szakmai feladatokban nyújtsanak támogatást a köztisztviselőknek. A program nem titkolt célja az volt, hogy a továbbtanulás vagy a pályaválasztás előtt álló fiatalokkal megismertessék az önkormányzati rendészeti feladatrendszert, illetve pályaorientációt kínáljanak az önkormányzati rendészeti szakma irányába.
A FÖRI a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. lomtalanítási szolgáltatásának eredményes lebonyolítása érdekében a járőrszolgálatokat a lomok begyűjtéséhez igazítva szervezte meg, az ellenőrzésbe pedig bevonta a kerületi önkormányzatok közterület-felügyeleti feladatokat ellátó szervezeti egységeit is. Ennek eredményeként több olyan helyszínen sikerült megelőzni az illegális szemétlerakást, ahol a korábbi években hulladékhegyek alakultak ki.
A rendészeti igazgatóság 2018-ban is változatlanul folyamatos és fokozott közterület-felügyelői jelenlétet tudott biztosítani a turisztikai szempontból kiemelt fővárosi területeken, így például a Margitszigeten és a Városligetben, a fontosabb aluljárókban és azok környezetében.
Mindezek mellett az elmúlt évben a FÖRI munkatársai több kiemelt fővárosi projekt és rendezvény problémamentes lebonyolítását segítették eredményesen jelenlétükkel és visszatérő ellenőrzéseikkel. Ezek közül Hermann kiemelte az M3-as metrópótló buszok útvonalának zavartalan átjárhatóságát a Lehel tér és Újpest-Központ közötti útvonalon, az M3-as metrópótló buszok népligeti útvonalának zavartalan átjárhatóságát, a Városligeti Gyermeknap, valamint a Szabadság híd lezárásának biztosítását.
A Fővárosi Ügyeleti és Irányító Központ tevékenységében tavaly hangsúlyosabb szerepet kapott az irányító feladatkör, amelynek során több mint ötezer közérdekű bejelentést kezelt és koordinált a központ. A FÖRI 2019-es fejlesztései, céljai között szerepel a közösségi közlekedési eszközök közbiztonsági ellenőrzését biztosító szolgálati létszám fejlesztése, a Járműelszállítási Szolgálat új telephelyének kialakítása, az eredményes hatósági fellépés a településkép-védelmi és közterület-használati ügyekben, valamint az Egységes Digitális Rádiórendszer alkalmazásának bevezetése – mondta Hermann.
A FÖRI 2018. január 1-jétől hatóságként működik, ami számos változást eredményezett az ügyviteli és eljárási folyamatokban. Az igazgatóság hatósági osztályán több mint 13 ezer közterület-felügyelői, valamint önkormányzati természetvédelmi intézkedést vettek nyilvántartásba, és további több mint 15 ezer ügyiratot kezeltek. A FÖRI az elektronikus ügyintézés biztosítása tekintetében is elsők között tudott megfelelni az új törvényi kritériumoknak.
(Cikkünk a Biztonságpiac 2019 évkönyvben jelent meg, tavaly februárban.)