Átfogó ellenőrzési akciót tartott a fővárosban és öt megyében a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Rendőr-főkapitányság, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, valamint a Nemzeti Közlekedési Hatóság május 22-24 között.
A közúti ellenőrzést a tervek szerint még az idén hasonló követi vasúton és vízen is. A Budapesten, Csongrád, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas és Zala megyében folytatott akció mérlege: 52 helyszín, 500 résztvevő, 3400 ellenőrzött tehergépjármű, 20 millió forintnyi kiszabott bírság.
Kossa György, a BM OKF országos iparbiztonsági főfelügyelője elmondta: az 52 helyszínen összesen 500 szakember részvételével tartott ellenőrzésen a katasztrófavédelem részéről 93-an vettek részt. Az akció célja a szabálytalan, illegális veszélyesáru-szállítás kiszűrése, és a közlekedés biztonságának növelése volt.
Az ellenőrzés harmadik napján déli 12 óráig összesen 3400 tehergépjárművet állítottak meg, közülük 390 esett az ADR szabályozása alá. Ezek közül 222 esetben kellett hatósági intézkedést elrendelni, 44 olyan esetre derült fény, amikor az ADR előírásait szegték meg. Az akció során ellenőrzött járművek 3000 tonna veszélyes árut szállítottak, ebből 160 tonnányi folyadék volt.
A katasztrófavédelem sugárkaput is telepített, hogy kiszűrje az esetleges radioaktív szállítmányokat, de bevetette azokat a vegyianyag felderítésére alkalmas eszközeit is, amelyek megmutatják, mi rejlik egy-egy csomagban, illetve sérült-e a rakomány. Az idei esztendő eddigi tevékenységéről szólva a tábornok elmondta, a katasztrófavédelem május végéig több mint 8200, köztük 1242 veszélyes árut szállító járművet ellenőrzött.
Szabó Károly, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatalának szakfőigazgatója emlékeztetett arra, hogy az akció tulajdonképpen a biztonság szélesebb körű értelmezését jelenti, jól példázza a különböző hatóságok együttműködését. Mint mondta, az akció három napja tulajdonképpen mintavételezésnek is tekinthető, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy ha lanyhul a hatóságok figyelme, az komoly bajjal járhat.
Pongrácz Tamás, a Nemzeti Közlekedési Hatóság elnökhelyettese közölte, a hatóság egyebek mellett speciális járművekkel egészítette ki a többi szervezet munkáját, az ellenőrzésben a megyei kormányhivatalok közlekedési felügyelőségei is részt vettek.
Forrás: Biztonságpiac.hu/OKF