Csak internetről letölthető és előre telepített verzióban tette elérhetővé legújabb operációs rendszerét a Microsoft Kínában. A szoftvercég a döntést a kalózkodás elleni küzdelemmel magyarázza.
Az Infosecurity portál beszámolója szerint fizikai hordozón legális kereskedelmi forgalomban egyáltalán nem lesz kapható Kínában a Microsoft legújabb operációs rendszere, a Windows 8. A cég a programot csak online letölthető és előre telepített formában tervezi értékesíteni a helyi fogyasztóknak. A döntést a cég részben az értékesítési modell egyszerűsítésével magyarázta, ugyanakkor meg kívánja akadályozni ezzel, hogy illegális másolatokat tudjanak értékesíteni a hamisítók.
A szoftverkalózkodás kritikus probléma az ázsiai országban. A Business Software Alliance (BSA) legutóbbi jelentése szerint Kínában kilencmilliárd értékű kalózszoftvert használnak, miközben a legális piac forgalma mindössze hárommilliárd dollár. A kalózkodási ráta 77 százalékos, ami a 2003-ban mért 92 százaléknál jelentősen kisebb, ám még így is jóval meghaladja a 42 százalékos nemzetközi és 60 százalékos régiós átlagértéket.
A kalózkodás mellett ráadásul további szoftverproblémák jellemzik a piacot. A Microsoft a közelmúltban ugyanis olyan eseteket tárt fel, amely szerint a kereskedelmi forgalomba kerülő PC-ken nem csak fogyasztói szoftverek vannak előre telepítve, de rosszindulatú programok is, amelyek a készülék első indításával aktivizálódnak — írja a hamisitasellen.hu.