Az Artifex Szimulációs és Kiképzési Rendszerek Kft.-t (Artifex) is beválasztották a NATO által meghirdetetett Industry Involvement Initiative for NATO Exercises (I3X), azaz „Ipari szereplők bevonása NATO gyakorlatok végrehajtásába” programba — tudta meg a Biztonságpiac.hu. A társaság ügyvezető igazgatóját, Horváth Lászlót kérdeztük az óriási sikerről.
– Milyen termékkel jelentkeztek a NATO programjára?
– Elsősorban a katonai szimulációs kiképzési területen meglévő több mint 20 éves szakmai hátterünk, tapasztalataink hasznosulhatnak, termékeink közül pedig a Marcus konstruktív harcászati szimulátort jelöltük meg, amely a Magyar Honvédség Központi Kiképző Bázisán 2000 óta folyamatosan működik CAX típusú (Computer Assisted Exercise: számítógéppel támogatott gyakorlás) törzsvezetési gyakorlatok szimulációs támogatására.
– Mit tud, mire használható a Marcus szimuláció?
– A termék egy komplex, összhaderőnemi szimulációs rendszer, amely részletesen modellezi a katonai tevékenységeket és azok környezetét. A gyakorló törzs ebben a virtuális világban vívja meg a csatáját, vagy hajtja végre egyéb nem háborús jellegű tevékenységeit. A virtuális háború nagy felbontású, valós digitális terepen folyik, a Föld bármely részén lehet tevékenykedni. A rendszer tartalmaz egy katonai eszköz adatbázist is, amelyben megtalálhatóak a katonai ruházattól kezdve, a pisztolyok lőszerein keresztül a repülőgép anyahajókig bezárólag mindenféle eszköz adatai. A nem háborús tevékenységek közül kiemelném az árvízi védekezés munkálatainak szimulációját, a terrorellenes tevékenységeket, illetve a menekültek, civilek ellátásának szimulációját. A gyakorlat végrehajtása során a gyakorló törzs tagjai valós eszközökkel (pl. térképekkel), valós körülmények között dolgoznak, az utasításokat ugyanúgy adják ki, mint a való életben. A tevékenységek azonban a gyakorlóktól független szimulációs rendszerben kerülnek végrehajtásra. Ha például telefonon adnak egy utasítást, akkor azt egy alárendelt katona fogadja, aki viszont már a számítógépnél ül és a parancsokat a szimulációba viszi be, illetve jelentéseihez onnan nyerhet információkat a helyzetről. Az egészet úgy lehet elképzelni, mint egy térképes stratégiai játékot, amelyet esetenként több mint százan játszanak, akár az ország több pontjáról. A szimuláció nagyon szigorú, így például, ha nem gondoskodtak, nem ellenőrizték, hogy a parancsban érintett járművek üzemanyaga elegendő legyen a célig, akkor a szimulációban a járművek le fognak állni, és amíg nem intézkedik a törzs az utánpótlásról, addig ott is fognak maradni.
– Úgy értesültünk, hogy egészen neves, nagy védelmiipari cégek közé sikerült bekerülniük. Jók az információink?
– Igen. A programban mindössze húsz, NATO tagországokban működő védelmiipari cég vesz részt. Az Artifex olyan nagy társaságok közé került be, mint a BAE, Systematic A/S, Sikorsky Aircraft Corp., Rheinmetall AG, Kongsberg Defence Systems, IBM, IABG mbH, vagy az ESRI Inc. Az I3X program erősen kapcsolódik a NATO Connected Forces Initiative programjához, amelynek az a célja, hogy a kiképzésen keresztül 2020-ra a NATO a jelenleginél magasabb minőségben tudja ellátni feladatait.
– A részvétel az I3X-on mit jelent konkrétan?
– A program keretében az ősszel megrendezésre kerülő Trident Juncture 2015 (TRJE 15) gyakorlat különböző mozzanatain vehetünk részt ipari konzultációs céllal. A TRJE 15 gyakorlat 2002 óta a legnagyobb NATO gyakorlat lesz, amelyen 32 ezer katona, kétszáz repülő és ötven hajó vesz majd részt. A NATO által meghirdetett együttműködés nem csupán egy felkínált lehetőség, amely biztosítja, hogy a cégeknek pontosabb rálátása legyen a gyakorlatok végrehajtásának részleteire, hanem egyben felelősség is, mivel a csoportba kerülve kötelező részt venni a kijelölt eseményeken, illetve a NATO konkrét visszajelzéseket, véleményeket, ötletek vár a NATO jobb támogatása, az interoperabilitás és képességek rendelkezésre állása területén. A gyakorlatnak lesz valós (LIVEX) és szimulációs része (CAX) is. Ez utóbbi a mi szakterületünk, ezért különösen nagy érdeklődéssel várjuk a gyakorlatot.
– A társaság sikere segíthet a magyar védelmiipar más szereplőinek is?
– Igen. Egyébként azt gondolom, hogy ez Magyarországnak is komoly elismerés, hiszen a régiónkból egyedül minket válogattak be a legnagyobb, legnevesebb ipari szereplők közé. Azt határoztuk el, hogy az esemény lebonyolítása után megosztjuk a tapasztalatainkat, az esetleg összerakott eredményeket a hazai kiképzésben érintett szervezetekkel és cégekkel. Ahogy aktuális lesz, a Magyar Védelmiipari Szövetségen keresztül meg fogjuk keresni az iparág szereplőit.
Az Artifex Kft.
Az Artifex Kft. magyar mérnökök tulajdonában levő nagy múltú haditechnikai szimulációkat fejlesztő, oktató és az üzemeltetést támogató társaság. A cég 1989 óta a Honvédelmi Minisztérium stabil szerződő partnere. ISO 9001-es tanúsítványuk bizonyítja, hogy elkötelezettek a minőségi szoftverfejlesztés iránt. A Magyar Honvédség jelenleg 15-nél is több, az Artifex által fejlesztett rendszert használ. A társaság specialitása a költséghatékony katonai szimulációs rendszerek fejlesztése. Az egyéni katonáktól a hadtest szintű egységekig szállítanak kiképzési megoldásokat. Alacsony költségű, pc alapú technológiát alkalmaznak még a legösszetettebb konstruktív szimulációs rendszernél is.