A francia Rafale nyerte meg a történelem legnagyobb vadászgép-tenderét, és 126 repülőt szállíthat Indiának – állítják lapjelentések.
Hivatalosan még nem hirdettek végeredményt, de indiai lapok már kommentálják is a kormány döntését a 11-15 milliárd dolláros megrendelésről. Óriási eredmény ez a Dassault Aviationnak, a Rafale nukleáris fegyverrel is felszerelhető vadászbombázó gyártójának, különösen mert eddig Franciaországon kívül sehol sem sikerült az átlagosnál nagyobb karbantartási igényű gépet eladni – eddig hat országban esett ki a versenyből.
Az angliai központú BAE Systems még az utolsó pillanatban is azon gondolkodott, hogy leszállítja a Eurofighter Typhoon árát és különböző plusz szolgáltatásokat ajánl a csomagban a győzelem érdekében. A BAE vezérigazgatója, Ian King szerint a megrendelés elvesztése az egész brit iparnak súlyos csapást jelent. A brit lapok indiai forrásokból úgy értesültek, hogy a verseny még nincs lefutva, a döntés nem történt meg, csak megnevezték a Rafale-t mint a legolcsóbb ajánlatot. A szakszervezetek szerint 40 ezer munkahely sorsa múlik ezen az üzleten.
A kalkuttai The Telegraph szerint a franciák azzal nyerték meg a versenyt, mert olyan plusszal rendelkeztek, amilyennel rajtuk kívül csak az oroszok és az izraeliek. Elsősorban arról van szó, hogy az utóbbi években olyan szoros hírszerzési együttműködést alakítottak ki elsősorban a terrorizmus elleni harc területén, amit Indiának valahol viszonoznia kellett, és több válságos periódusban – például az indiai kísérleti nukleáris robbantások ügyében – kiálltak Új-Delhi mellett. Az indiai védelmi politika vezetői, civilek és katonák egyaránt úgy vélték, hogy itt az ideje Párizs megjutalmazásának – vagyis a vadászgép-tenderben a politika döntött.
A Rafale negyedik generációs, szuperszonikus vadászbombázó repülőgép, 2004-ben állítottak rendszerbe. Törzse 50 százalékban kompozit műanyagból áll, a többi főleg aluminium ötvözet, a kritikus pontokon titániumot alkalmaztak. Beépített fegyvere egy GIAT 791B típusú 30 mm-es gépágyú, a változattól függően 13-14 külső felfüggesztő ponttal rendelkezik. Egyszerre 10 Mica EM légiharc-rakétát hordozhat, felszíni célok ellen felszerelhető többek között Apache robotrepülőgéppel, Exocet hajók elleni rakétával, ASMP nukleáris robbanófejjel ellátott szuperszonikus robotrepülőgéppel és Durandal betonromboló bombákkal.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János