Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke pénteken nyilvánosságra hozta az USA új védelmi stratégiáját. Eszerint Amerika növelné katonai jelenlétét Ázsiában, de haderejének teljes méretét csökkentené. Egy évtizednyi háborúzás után a Pentagon büdzséjét 500 milliárd dollárral csökkentik.

Az USA új védelmi stratégiájának megvalósítása jelentősen átrajzolná a világ legerősebb hadseregének jelenlegi felépítését, amelynek gyökerei még George W. Bush elnökségére vezetnek vissza.
A kiberháború és a pilóta nélküli repülőgépek továbbra is kiemelt jelentőséggel bírnak az Egyesült Államok hadi stratégiájában, ugyanis Kína és Irán részéről számítanak informatikai támadásokra azzal a céllal, hogy megakadályozzák az USA haderejének mozgását olyan térségekben, mint a Dél-kínai-tenger vagy a Hormuz-szoros.
Csökkenni fog az USA hadseregének szárazföldi csapatainak, valamint a tengerészgyalogságának mérete is, akárcsak az Európában jelenlévő amerikai nukleáris arzenál és szárazföldi haderő.
Barack Obama a Pentagonban tartott sajtókonferencián kijelentette: a háború hullámai elültek, a most elfogadott stratégia pedig arra a kérdésre ad választ, hogy az Egyesült Államoknak – egy évtizednyi háborúskodás után – milyen hadseregre van szüksége.
Leon Panetta védelmi miniszter közölte: az új stratégia értelmében a Pentagon egy „kisebb, soványabb” hadsereget alakít ki, bár a haderő végső létszámáról mindaddig nem lesz döntés, amíg a védelmi tárca a következő hetekben be nem fejezi 2013-as költségvetésének javaslatát.
A következő évtizedben a szárazföldi egységes és a tengerészgyalogság személyi állománya 10-15 százalékkal csökkenhet. Az USA hadseregében jelenleg mintegy 565 ezer katona és 200 ezer tengerészgyalogos szolgál.
Az elnöki bejelentéssel szembeni, kritikus vélemények szerint az új stratégia sokkal inkább a központi költségvetéssel kapcsolatos aggályokra válaszol, mintsem az Egyesült Államok védelmi igényeire.
A mindinkább Ázsiára irányuló amerikai védelmi fókuszt az indokolja, hogy a Pentagon egyre növekvő aggodalommal figyeli a kínai fegyverfejlesztéseket. Washington szerint az új generációs kínai fegyverek célja, hogy megakadályozzák az USA haditengerészeti és légi erejének csapatmozgatását a Távol-Keleten.
Ezzel párhuzamosan a kiberhadviselére egyre nagyobb hangsúlyt és pénzügyi forrásokat helyeznek.
Az új stratégia értelmében az USA haderejét egyidejűleg egy háború megnyerésére és egy második konfliktus vagy agresszió elhárítására optimalizálják. Korábban a Pentagonnál az volt az irányelv, hogy az Egyesült Államok egyszerre két nagy háborút is vívhasson.
Az Egyesült Államok új védelmi stratégiájának fő irányelvei (angol nyelven) megtekinthetők ezen a linken!
Forrás: Biztonságpiac.hu/Reuters