A terrorizmus elleni harcban, a korszerűsítésben és az ENSZ békefenntartó akcióiban való részvétel 2015-ig bőven ellátja megrendelésekkel a francia hadiipart – írta az army-technology.com.
Az említett időszakban csökkeni fog a fegyverimport, ami jelenleg a beszerzések harminc százalékát teszi ki, forrásai elsősorban Németország, Olaszország és Hollandia. Az ICD Research adatai szerint annak ellenére, hogy 2013-ig csökkentik a katonai kiadásokat, azok 2013-tól 2015-ig várhatóan 1,5 százalékkal több mint 60 milliárd dollárra emelkednek. A belbiztonsági kiadások a terrorizmus növekvő veszélye miatt – elsősorban a biztonsági és felderítő rendszerek iránti igény megugrásának köszönhetően – 2010-ről 2015-re három százalékkal lesznek nagyobbak. Az Egyesült Államok szövetségeseként, miután az al-Kaida 2005-ben az iszlám ellenségének nyilvánította Franciaországot, és az iszlám fátyol nyilvános helyen való viselésének betiltása tovább fokozta az indulatokat, Párizs kénytelen komolyan venni a terrorista támadások lehetőségét.
A francia védelmi minisztérium a fegyveres erők korszerűsítési programjának végrehajtásán dolgozik. Az ennek stratégiáját felvázoló Fehér Könyv szerint 2020-ig mintegy 52 milliárd dollárt költenek a modernizálásra. Emellett a franciák aktív résztvevői az ENSZ békefenntartó akcióinak, személyi állományuk második legtöbb emberét Párizs adja.
A teljes védelmi költségvetés valamivel több mint húsz százaléka jut közvetlenül a hadseregnek, tizenkét százalék a légierőé és ugyanannyi a haditengerészeté.
A jelenleg harminc százalékos importhányad csökkenni, a fegyverexport növekedni fog. Franciaország a világ negyedik legnagyobb fegyverexportőre, különösen erős a hadihajók, repülőgépek és rakéták terén. Hadiiparát védelmezi, külföldi tőkebefektetéshez ezen a területen a kormány engedélye szükséges.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János