A Legfőbb Ügyészség és az Ügyészek Országos Egyesülete Kommunikáció a biztonságos Magyarországért címmel rendezi meg a 18. Kriminálexpót Budapesten 2010. november 23-25-én.
A nemzetközi biztonsági és informatikai, bűnmegelőzési, bűnüldözési, igazságszolgáltatási konferenciának idén a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum ad otthont.
Az idei Kriminálexpo jubileumi esemény, az Ügyészek Országos Egyesülete fennállásának 20. évfordulóján kerül megrendezésre. A konferencia előadói és résztvevői áttekintik a hatékony bűnmegelőzés, az eredményes bűnüldözés, a pártatlan és szakszerű igazságszolgáltatás nagyrészt állami feladatait, teret adva emellett a biztonság más, kapcsolódó területeinek is.
A rendezvény tematikájához kapcsolódó állami és civil szervezetek, valamint a biztonsági, informatikai, kommunikációs és más vállalkozások részvételével – a konferenciákkal párhuzamosan – három napon keresztül a bűnüldözéssel, a bűnmegelőzéssel és a közbiztonsággal foglalkozó szakkiállítást is megtekinthetnek az érdeklődők, amelynek során az egyes kiállított eszközök helyszíni kipróbálására is lehetőség nyílik.
A Kriminálexpo tervezett programja:
2010. november 23.
09.00 Megnyitó
A rendezvényt megnyitja: Dr. Kovács Tamás legfőbb ügyész
Ezt követően a kiállítás megtekintése a HM HIM Tüzér teremben
10.00 – 12.30 Plenáris ülés (HM HIM Színházterem)
levezető elnök: Dr. Székely György dandártábornok, a Katonai Fellebbviteli Ügyészség vezetője, a Magyar Katonai Jogi és Hadijogi Társaság elnöke
elnökség: Csampa Zsolt, az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának alelnöke, Dr. Tóth József Zoltán, a HM jogi és igazgatási helyettes államtitkára, Dr. Kökényesi Antal bv. altábornagy, országos parancsnok, Dr. Hatala József r. altábornagy, országos főkapitány, Béndek József altábornagy, a Vám-és Pénzügyőrség országos parancsnoka, Dr. Bánáti János az Országos Ügyvédi Kamara elnöke
előadó: Dr. Hautzinger Zoltán, a PTE ÁJK adjunktusa
Délután:
* Katonai és rendvédelmi szervezetek – szakértő büntető igazságszolgáltatás
A magyar katonai büntetőeljárás helyzetét a nemzetközi tapasztalatok tükrében fogják megvizsgálni a téma szakértői. A katonai büntetőeljárás fejlesztésének lehetséges irányai mellett olyan napi, gyakorlati problémák is terítékre kerülnek, mint a magyar katonai és rendvédelmi szervezetek békefenntartási tevékenységének jogi tapasztalatai. A konferencia keretében rendezi meg a Magyar Katonai Jogi és Hadi Jogi Társaság a soron következő közgyűlését.
* Büntetés-végrehajtási konferencia
A BVOP idei programja a büntetés-végrehajtási szervezet oktatási és képzési rendszerének gyökereit, jelenét és távlatait veszi górcső alá.
* Jubileumi ÜOE küldöttgyűlés
(helyszín: az OIT székházának földszinti aulája)
Az Ügyészek Országos Egyesületének ünnepi küldöttközgyűlése, a szervezet megalakulásának 20. évfordulója tiszteletére.
* Fogadás – a Kriminálexpo résztvevői és meghívott vendégei tiszteletére
(helyszín: az Igazságügyi Palota földszinti díszterme)
2010. november 24.
Délelőtt:
* Alkotmányos minimumok a rendészetben – alkotmányozás és reform?
A Magyar Tudományos Akadémia Rendészettudományi Bizottsága, a Magyar Rendészettudományi Társaság és a Rendőrség Tudományos Technológiai és Innovációs Tanácsa közös programja.
* Közlekedés-biztonsági szekció
A szekció az idén nem a szakmai kérdések megvitatására helyezi a hangsúlyt, hanem azokat a veszélyforrásokat kívánja bemutatni, amelyek ismeretében felelősségteljesebb közlekedési magatartás alakulhat ki. Fő témái a biztonsági övek, elsődlegesen a hátsó biztonsági övek védőhatásai, használatának gyakorisága, a sebességhatárok esetleges eltörlésének veszélye a közlekedésbiztonságra, illetve az emberi reakció korlátainak bemutatása. Érzékeltetni akarjuk, hogy a közlekedés még akkor is veszélyes, ha a szabályait követjük, de ha nem akkor még milyen plusz veszélyforrásokkal kell számolnunk.
Az előadások mellett lehetőség nyílik a pillantásváltás kamerákkal történő megjelenítésére szolgáló IBb által kidolgozott speciális mérőberendezés kipróbálására. Emellett a résztvevők közlekedésbiztonsági tesztet tölthetnek ki, amelynek kiértékelésére az előadásokat követően kerül sor.
* Nemzetközi ügyészi szeminárium
(helyszín: az Igazságügyi Palota földszinti díszterme)
A hagyományosan kétévente megrendezésre kerülő nemzetközi ügyészi szeminárium résztvevői – gyakorló szakemberek – idén az ügyészek biztonsági helyzetét tekinti át az egyes európai országokban.
Délután:
* Jog és művészetek – bűn és bűnhődés
Az előadások keretében a jog és művészet különböző szintű kapcsolatát vizsgálják a meghívott vendégeink. Ennek keretében arra is kitérnek, hogy a műtárgyak esetében milyen azonosító jegyek különböztetik meg az eredeti alkotásokat a hamisítványoktól. Az egyediség megállapítása a művészettörténész, a restaurátor, a fizikus és más szakemberek közös vizsgálatának eredménye lehet.
Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés egészíti ki – neves színészek, művészek és jogászok részvételével – a bűnről, a bűnhődésről, valamint a büntetés szerepéről a jogban és a művészetekben.
* A polgárőrség a közbiztonság és a közrend védelmében
Az Országos Polgárőr Szövetség és a Magyar Rendészettudományi Társaság közös programja.
2010. november 25.
Délelőtt és délután:
* Biztonságpiac konferencia 2010
A Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara egész napos fóruma, a rendvédelmi szervek, és a magánszektor kapcsolatának lehetőségeiről, problémáiról, a biztonságért, és a bűnmegelőzésért.
Délelőtt:
* A futballhuliganizmus elleni küzdelem nemzetközi tapasztalatai és magyarországi hasznosításuk lehetőségei
A magyar labdarúgás napjára – a rendőrség, az MLSZ és a Hans Seidel Alapítvány által – szervezett konferencia célja a futballhuliganizmus elleni küzdelemben érintett hazai szervezeteknek, a médiumok képviselőinek- és ezáltal a széles közönségnek – bemutatni a legjobb nemzetközi tapasztalatokat és a magyarországi megvalósításuk lehetőségeit.
Forrás: Biztonságpiac.hu