Megjelentek az első amerikai felderítő léghajók az afganisztáni harcterek fölött, s hamarosan több új konstrukció kövezi őket. Az amerikai légierő Blue Deviljét a MAV6, a hadsereg LEMV-jét (Long Endurance Multi Intelligence Vehicle) brit technológia alapján a Northrop Grumman építi.
A távirányítással vagy pilóta által vezethető gépek között jelentős különbségek vannak. A légierőjé klasszikus, könnycsepp-alakú, a levegőnél könnyebb, a hadseregé a levegőnél valamivel nehezebb, hibrid, több tagú és többé-kevésbé szárny formájú.
Kikötött léggömböket megfigyelésre már régóta használnak Afganisztánban, de egyre erőteljesebben jelentkezett az igény a célterület megközelítésére képes, számos szenzort üzemeltető és egy térség megfigyelésére hosszú időn át képes eszközre – írta az Aviation Week. Ugyanakkor a léghajóknak komoly hátrányaik is vannak, elsősorban az, hogy még mérsékelt erejű szélben is csak nehezen tudnak helyükön maradni, és általában nagy számú legényég kell üzemeltetésükhöz. Az előbbin sokat segít a LEMV nagyobb sebessége és motorjainak köszönhető manőverező képessége, az utóbbin az automatizálás.
A Blue Devileket a nehézségek dacára sikeresen használták idén először Afganisztánban felderítésre, megfigyelésre, mobiltelefonok lehallgatására és bemérésére. Már négy van a tengerentúlon és egy az USA-ban tesztelésre és kiképzésre. A több mint 100 méter hosszú léghajó mintegy 1000 kilogrammos hasznos teherrel 3-7 napot maradhat a célterület fölött.
Sokkal korszerűbbnek ígérkezik a Northrop Grumman hibridje (képünkön), amely a Blue Devilnél kétszerte több hasznos terhet szállíthat, és sebessége meghaladhatja a 120 km/órát, s 21 napot képes a levegőben maradni. Még az idén kipróbálják Afganisztánban harci körülmények között. A felhajtó erő 40 százalékát a léghajó hármas törzsének alakja adja. A LEMV 91 méter hosszú, 34 méter széles és 26 méter magas, és négy 350 lóerős V8-as motor hajtja. Csak rövid felszálló pályára van szüksége, és képes vízre is leszállni – írta az Army Technology. Hatótávolsága teljes terheléssel 2400 tengeri mérföld, és 7000 méteres magasságig tud emelkedni.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János