Csalók próbáltak meg becsapni egy amerikai ügyvédet, azt állítva, hogy két budapesti hozzátartozójuk eltűnt a Costa Concordia luxushajó olaszországi katasztrófája során.
A máig Budapesten tartózkodó New York-i ügyvéd a baleset hat, kártérítési igénnyel jelentkező magyar túlélőjét képviseli, egy párt, két zenekari dolgozót, valamint két táncost. Peter Ronait kérte meg továbbá a Fehér család arra, hogy segítsen felkutatni eltűnt hozzátartozójuk – a 38 éves Fehér Sándor zenész – holttestét.
A hegedűművész Fehér Sándor a katasztrófa egyetlen magyar áldozata, a holttestét szerdán hozták haza.
Az amerikai születésű Ronai elmondta, három magyar megpróbálta egy csalási ügybe bevonni. Egy Ilona nevű nő e-mailben azzal kereste meg, hogy Éva nevű lánya és unokája, az ötéves Roxána is ott volt az elsüllyedt hajón, ezért a segítségét kéri, meg akarja bízni az üggyel.
Az éppen Budapesten tartózkodó ügyvéd azonnal autóba ült, felkereste Ilonát, aki – szavai szerint – sírt, zokogott, teljesen odavolt. Az ügyvéd elhitte a nő által előadott történetet, vigasztalni próbálta, ám egy idő után Ilona a pénzről, a kártérítésről kezdett el beszélni, amin meglepődött.
Ronai elmondta, elkezdtek dolgozni az ügyön, mindent megtettek, hogy megtalálják őket. Ekkor jelentkezett nála Zsolt, Éva barátja, aki ugyancsak a kártérítés lehetséges összegéről kezdett el érdeklődni. Az ügyvédet Zsolt másnap reggel telefonon felhívta, és azt közölte, hibázott, amikor azt mondta, hogy az ötéves Roxána is eltűnt. Arra hivatkozott, hogy drogozott, ezért szédült, és nem tudta, hol van, amikor erről beszélt. Az ügyvéd ekkor közölte, tisztázni akarja a helyzetet, és azt kérte a férfitől, mutassa meg a kislányt, a találkozót aznap estére beszélték meg. Estére azonban az ügyvédben felerősödött a gyanú, ezért két rendőr kíséretében ment a megadott címre. Ott a kislányt arról kérdezték, mikor látta utoljára az anyját, mire Roxána azt mondta, hogy aznap, együtt mentek le a parkba. A rendőrök ekkor a férfi figyelmét felhívták arra: büntetésre számíthat, ha a története mellett kitart, de később kiderül, hogy nem mondott igazat. A férfi ekkor bevallotta, hogy csalást akartak elkövetni a kártérítés reményében, és „a hajón eltűnt” Évát is behívta a lakásba.
Jön a „Lex Concordia”?
Peter Ronai tudomása szerint hasonló csalásokat Magyarországon még nem követtek el, de Amerikában – például nagyobb buszbaleseteknél – gyakran próbálkoznak hasonló biztosítási csalással, annak ellenére, hogy ott sokéves börtönbüntetés jár érte. Az amerikai ügyvéd úgy látja, Magyarországon is szükség lenne szigorú törvényre a hasonló próbálkozások megelőzésére. Ronai szerint, ha a magyar Országgyűlés elfogadja az új jogszabályt, azt valószínűleg Concordia-törvénynek fogják hívni.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szerdán azt közölte, csalás kísérlete miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen a Costa Concordia luxushajó olaszországi katasztrófájával kapcsolatban. A rendőrség tájékoztatása szerint a X. kerületi rendőrkapitányság csalás kísérlete bűncselekményének elkövetése miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen, a BRFK gazdaságvédelmi főosztály szakirányító tevékenysége mellett. Jelenleg tartanak a tanúkihallgatások, illetve adatok beszerzése, értékelése, elemzése folyik.
A Külügyminisztérium is arról adott tájékoztatást, hogy az óceánjáró balesetében eltűnt nő anyjaként érkezett hozzájuk bejelentés egy nőtől, holott az eltűnt édesanyja évekkel korábban meghalt.
A biztonsági főnök rendelte el az evakuálást
Mindeközben Olaszországban a január 13-án zátonyra futott Costa Concordia utolsó óráit vizsgálják az ügyészek, jelesül azt, hogy a kapitány vajon a kollegája iránti szívességből vagy a hajótársaság utasítására haladt-e túl közel a parthoz.
Az erős hullámzás miatt akadozva halad az oldalán fekvő hajóroncs átkutatása. Az áldozatok keresése délelőtt indult újra, miután tegnap reggel a viharos időjárás több órára megakadályozta a búvárok merülését. A Costa Concordia falát különböző pontokon tűzszerészek berobbantják, az így nyitott réseken tudnak beúszni a hajótestbe az olasz haditengerészet búvárai. Kedd estig 16 áldozatot találtak: olasz, spanyol, francia utasokat, a legénység egyik perui tagját és a magyar áldozatot, aki zenészként dolgozott az óceánjárón. A kártérítést követelő olasz utasok jogi képviseletét Giulia Bongiorno sztárügyvéd vállalta.
A hajón biztonsági felelősként szolgáló Martino Pellegrini kijelentései szerint személyesen ő rendelte el a gépház evakuálását, miután a kapitány erre nem adott utasítást. Schettino megtiltotta a legénységnek, hogy mentőmellényt viseljen a pánik elkerülésére, de a kiabáló, síró utasok gyorsabban felfogták a helyzetet és a legénységre támadva követelték az evakuálás elrendelését, miközben a hangosbemondók még mindig műszaki hibáról beszéltek. Az ügyészség által rekonstruált eseménytörténet szerint a Costa Concordiát utolsóként január 14-én – hajnali öt órakor – Giovanni Di Mauro, a hajó fodrásza hagyta el.
Forrás: Biztonságpiac.hu/MTI