A Siemens csepeli telephelyén május végén tartott gyárlátogatás bevezetőjeként Balogh Katalin, az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OHSA) Magyarországon működő Nemzeti Fókuszpontjának vezetője is felszólalt. Beszédének apropóját az adta, hogy idén április 18-án vette kezdetét az ügynökség által kiírt „Együtt a kockázatok megelőzéséért” kampány.
A két évig futó akció része az Egészséges Munkahelyek kampánynak, amely a vállalatok vezetőit és a munkavállalókat egyaránt a kockázatok megelőzésére igyekszik ösztönözni. A probléma súlyosságára mi sem jobb bizonyíték, mint a statisztika. Az Európai Unióban 3,5 percenként hal meg valaki a munkavégzéssel összefüggő baleset vagy foglalkozási megbetegedés következtében. Az öt évvel ezelőtt végzett átfogó felmérés alapján elmondható, hogy 2007-ben 6,9 millióan szenvedtek az EU 27 tagállamában munkabalesetet. A balesetek következményei anyagilag is sújtják a munkavállalókat, és rajtuk keresztül családjukat, illetve a munkáltatókat is és a társadalom egészét is súlyosan érintik. Abban az évben a munkahelyi balesetek 73 százaléka legalább egy napnyi munkából való kiesést okozott, 22 százalékban pedig legalább egy hónapnyi betegszabadságra kényszerült az elszenvedőjük. Ezek a problémák közvetlenül is hatnak a térség gazdasági növekedésére és foglalkoztatási mutatóira. A munkahelyi balesetek következtében elveszett évi 450 millió munkanap és a jelenség által évente okozott 490 milliárd eurós kiadások elgondolkodtatóak.
A munkahelyi balesetek és a foglalkozási betegségek ilyen magas száma nem törvényszerű. A megelőzés terén nagyot fejlődtek az EU tagállamai. 1999 és 2007 között jelentősen javult a munkahelyi biztonság, mint azt az erre az időszakra vonatkozó statisztikák mutatják: a halálos kimenetelű munkahelyi balesetek száma 5275-ről 3782-re csökkent, míg a nem halálos balesetek száma 900 ezerrel csökkent a 8 év alatt.
Az uniós stratégia nemcsak a következmények minél hatékony orvoslására hívja fel a munkahelyeket és a munkaegészségügyben tevékenykedőket, hanem a megelőzést is fontosnak tartja. A 89/391/EGK irányelv szerint a munkáltató felelőssége, hogy a megelőzési elvekkel összhangban biztonsági és egészségvédelmi intézkedéseket hozzon. Ám ez nem kizárólag a vezetés dolga, hanem aktív közreműködést feltételez a szabályok kidolgozása és betartatása terén a munkavállalói oldaltól is. A felelősség a vezetőké, de a hatékonyság csak a dolgozók együttműködése esetén érhető el. A megelőzés ma az egyik legfontosabb eleme a kockázatkezelés európai gyakorlatának a munkavégzés során.
A fentiek előmozdítása érdekében a 2012-2103. évi Egészséges Munkahelyek kampány öt nagy stratégiai célt tűzött ki. Mindenekelőtt fontos tudatosítani mind a munkáltatókban, mind a munkavállalókban a kockázat megelőzés gyakorlati, jogi, gazdasági és etikai vonatkozásait. Világos és egyértelmű útmutatást szeretnének adni arra, hogyan lehet közösen kezelni bizonyos, a munkavégzéssel összefüggő kockázatokat. Gyakorlati útmutatást és tájékoztatást kívánnak adni, valamint eszközöket biztosítani a kockázatmegelőzési kultúra fejlesztéséhez. Elérni igyekeznek, hogy a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi irányítás épüljön be a cégek felelősségvállalási politikájába. Végül szeretnék megteremteni az alapjait egy fenntartható kockázatkezelési kultúrának Európa-szerte.
A kockázatok egy része esetében sajnos azt kell megállapítani, hogy teljesen sosem kerülhetőek el, de a kockázatok többsége megfelelő körültekintéssel és a helyes értékeléssel elkerülhető, illetve csökkenthető. Ehhez komoly szervezési, fejlesztési, oktatási munka kell, de ugyanennyire fontos az is, hogy a munkavállalók megfelelően tájékozottak legyenek és együttműködjenek mind a megvalósítás, mind a visszajelzés terén. Az irányítás minden résztvevőjének kell, hogy legyen elkötelezettsége a kockázatmegelőzés iránt, a biztonságnak és az egészségvédelemnek pedig szervesen kell illeszkednie a vállalat üzleti tevékenységébe. Munkavállalói oldalról elengedhetetlen a kockázatok csökkentése, de ugyanennyire fontos a rendszeres és aktív részvétel a kockázatcsökkentő stratégia kidolgozásában is. Ennek egyik fontos eleme lehet a helyi ösztönző mechanizmus.
Az „Egészséges munkahelyek” kampány nagyon sok partnerre támaszkodik a kormányzati szervektől kezdve a munkáltatókon át a munkavállalókig. Részt vehetnek benne köz- és magánszektorbeli munkáltatók, főképpen a KKV szektor képviselői; vezetők, felügyelők és munkavállalók; szakszervezetek és biztonsági képviselők; munkáltatói szervezetek; szakmai szövetségek; biztonsági és egészségvédelmi intézmények; munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi szakértők és szakemberek; a képzést nyújtó szervezetek és az oktatási közösség; a munkahelyi biztonság és egészségvédelem terén kockázatmegelőzéssel és biztosítással foglalkozó regionális és helyi szolgálatok. Az érdeklődők többféle módon vehetnek részt a kampányban. Letölthetik a kampányhoz tartozó anyagokat a www.healthy-workplaces.eu honlapról, vagy saját maguk szervezhetnek a témához kapcsolódó eseményeket. A kampány iránt érdeklődők részt vehetnek a „Helyes Gyakorlat Díja” versenyében, mely a kockázatmegelőzés innovatív megoldásait jutalmazza. A díjat két kategóriában ítélik oda: a 100 főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztató, illetve a 100 főnél több embert foglalkoztató munkahelyek számára. A 2-3 oldalas leírást tartalmazó jelentkezéseket 2012 szeptemberéig lehet benyújtani, a díjátadóra 2013 tavaszán kerül sor. Mindezeken felül lehetőség nyílik az Európai Munkavédelmi Héten való részvételre is, melyre minden év októberében kerül megrendezésre.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Matykó Károly