A hétvégén Londonban a 14. WAVE konferencián mutatkozott be a párkapcsolati erőszak által veszélyeztetett nők számára a mobiltechnológia segítségével támogatást nyújtó Vodafone a Nők Biztonságáért program, amely a Vodafone Magyarország Alapítvány és a NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesület összefogásában valósult meg.
Az átfogó biztonsági programot Nyilas Orsolya, a Vodafone belső kommunikációs és társadalmi felelősségvállalás igazgatója és Tóth Györgyi, a NANE Egyesület munkatársa, a Vodafone a nők biztonságáért projekt koordinátora mutatta be október 19-én nemzetközi közönség előtt. Az Európai Nők az Erőszak Ellen (Women Against Violence Europe, WAVE), azaz a nőkre és gyermekekre irányuló családon belüli erőszak ellen küzdő európai civil nőszervezeteket tömörítő hálózat 14. konferenciája volt ez, amelyet október 17-20. között rendeztek meg Londonban.
A Vodafone a nők biztonságáért program történetéről és eddig elért eredményeiről Nyilas Orsolya annak a workshopnak a keretében szólt, amely azt mutatta be, hogyan segítheti a vállalati és a civil szféra összefogása a nők elleni erőszak felszámolását.
A program során az arra rászorulók egy GSM hálózaton működő, gyufásdoboz méretű mobil vészjelző készüléket kapnak, mely veszély esetén egy gombnyomásra jelzést küld a diszpécserközpontba a pontos földrajzi koordinátákkal együtt. A riasztást követően a műveleti központban megjelennek a készülék használójának adatai és tartózkodási helye, a rendőrség pedig azonnal kimegy a helyszínre, hogy az erőszaknak kitett nők minél előbb segítséget kapjanak.
Statisztikai adatok szerint ma Magyarországon hetente egy nő hal meg családon belüli erőszak következtében, élete során pedig minden ötödik magyar nő válik párkapcsolatában legalább egyszer módszeres és rendszeres erőszak áldozatává, akár fizikai vagy szexuális bántalmazás, lelki kiszolgáltatottság vagy anyagi fenyegetettség formájában. Mindez nem csak az ő testi-lelki egészségét, gazdasági körülményeit, munkaerő-piaci helyzetét befolyásolja negatívan, de a családban élő gyermekek jólétét is veszélyezteti.
Nyilas Orsolya a konferencián elmondta, hogy a Vodafone a Nők Biztonságáért program mintájául szolgáló projekt 2004-ben Spanyolországban indult, ma már Európa több országában is működik, és összesen 6730 áldozatnak nyújt segítséget a kontinensen a családon belüli erőszak ellen.
Magyarországon a program jelenleg Budapest két kerületében működik, és 19 készüléket használnak, amelyeken eddig 7 alkalommal adtak le vészjelzést. Megvalósulása több partner – a Vodafone Magyarország, a NANE, a IX. és XII. kerületi rendőrkapitányság, a Top Cop Secutity Zrt. és az iData Műszaki Informatikai Kft. – összefogásának köszönhető. A partneri együttműködés kiváló példájául szolgáló projekt október elején a Legsikeresebb Partneri Együttműködések kategóriában megnyerte a MAF (Magyar Adományozói Fórum) Társadalmi Befektetések díját.
Forrás: BP