Cáfolta a HM négy zártkörű részvénytársaságának (HM EI, HM Armcom, HM Currus, HM Arzenál) egyesítéséről szóló pletykákat a Biztonságpiac.hu-nak adott interjújában Hudák Katalin, a HM EI Zrt. vezérigazgató-helyettese. A cégek szakmai profiljában sem lesz változás, a HM EI Zrt. pedig a jövőben is a honvédség logisztikai és infrastruktúra-szolgáltatója marad.
– Igazak a négy hadiipari zrt. összevonásáról szóló hírek?
– Ezek a hírek nem nélkülöznek minden alapot, azonban fontos megjegyezni, hogy nem a klasszikus értelemben vett összevonásról beszélünk. A négy társaság tulajdonosi jogkörét a Honvédelmi Miniszter gyakorolja, aki azt a döntést hozta, hogy a meglévő párhuzamos tevékenységeket – mint például a beszerzés, a marketing, a gépjármű-üzemeltetés, jogi tevékenység, vagy a munka-, tűz- és környezetvédelem – racionalizálni kell. Ezért összesen nyolc kiemelt területet fogunk összevonni. Megítélésem szerint, ha ezeket a feladatokat integráltan egyetlen cég végzi, és a szolgáltatást biztosítja a másik három társaság számára is, akkor összességében jelentős megtakarítások érhetőek el. Nem beszélve arról, hogy ezáltal kedvezőbb tárgyalási pozíciókat érhetünk el. Jelenleg a HM ArmCom Zrt., a HM Currus Zrt. és a HM Arzenál Zrt. a bér- és humánerőforrás területek összefésülésén dolgozik, amelyet később a HM EI Zrt. vesz majd át. A bérszámfejtés területén például egy szakember ötszáz munkavállaló bérszámfejtését tudja elvégezni. A HM EI Zrt.-nél 4200 dolgozó van, míg a másik három társaságnál megközelítőleg félezren dolgoznak. Az HM EI-nek lényegében plusz kiadást nem jelent, ha átveszi a másik három társaság bérszámfejtési feladatait, a szaktárcának ugyanakkor megtakarítást jelent a központosított munkavégzés.
– Mikorra zárul le a négy HM-társaság átszervezésének folyamata?
– Jelenleg úgy látjuk, a folyamat teljes lezárása legalább egy évet vesz igénybe. Azonban az előkészületek már májusban megkezdődtek, amikor Hende Csaba honvédelmi miniszter jóváhagyta a négy zrt. közötti együttműködési megállapodást, amely minden, a kiszolgáló tevékenységgel összefüggő területre kiterjed. Ebből most kiragadtunk nyolc konkrét területet, amelyet 2012. január 31-ig átvesz a HM EI Zrt.
– Ön oroszlánrészt vállalt a HM-társaságok átszervezésében. Az átalakítás együtt jár-e a négy cég profiljának módosításával is?
– Valamennyi társaságnál megmarad az eredeti profil, sőt, ezt megerősítjük. Mind a négy cég önálló jogi személy marad, egyedül a kiszolgáló tevékenység területén igyekszünk minél nagyobb megtakarítást és hatékonyságot elérni.
– A reorganizációban végzett munkájáért Ön állami elismerést is kapott idén október 23-án.
– Az elismerés hátterében az áll, hogy a cég teljes struktúráját át kellett szervezni, nemcsak az operatív működés szintjén, hanem szervezetileg is. Ezért a munkámért vehettem át az I. Osztályú Honvédelemért Kitüntető Címet. Nem titok, hogy a cégünknek korábban voltak profilidegen tevékenységei. Ezen projektek mindegyikét felülvizsgáltuk, és amennyiben szükségesnek láttuk, akkor megszüntettük őket a HM EI Zrt. racionalizálása során.
– A hatékonyságjavulás hogyan fordítható le számokra?
– Ahogy említettem a bérszámfejtés vagy a beszerzés kiemelt területei ennek a folyamatnak, utóbbi területen már sikerült saját Társaságunknál is jelentős megtakarításokat elérni. Nemrégiben kötöttünk egy olyan beszállítói megállapodást egy távközlési szolgáltatóval, amely a négy zrt. számára átalánydíjas alapon percdíj nélküli hívásokat tesz lehetővé valamennyi mobil és vezetékes irányba, tekintettel az előfizetések magas számára.
– Abban a tekintetben lesz-e változás a HM EI Zrt. profiljában, hogy a megrendeléseik zömét a honvédelmi tárca adja? Nyitnak-e az eddigieknél erősebben a civil szféra megrendelései iránt?
– Nem tervezünk változtatást ezen a téren, a kapacitásainkat a HM felé biztosított szolgáltatások kötik le. A honvédség kiszolgáló szerve vagyunk és maradunk.
– Több helyen is lehet hallani olyan híreket, mintha élénkülne a külföldi érdeklődés a magyar hadiipar iránt. Milyenek a HM EI Zrt. tapasztalatai e téren?
– Idén több delegáció érkezett hozzánk külföldről, elsősorban a k+f tevékenységünk például a robotrepülőgépünk, vagy a mobil lőterünk iránt érdeklődnek. Erről azonban a fejlesztések jellege miatt többet nem mondhatok.
– A HM EI Zrt. évi negyvenmilliárd forint forgalmú cég, nettó eredményét pedig 2010-ben százmillió forinttal tudta javítani. Ez már az átalakítások eredménye?
– Véleményem szerint az átalakítások ehhez nagyban hozzájárultak. Természetesen nem a nyereségtermelés az elsődleges célunk, hiszen a Magyar Honvédségen nem szeretnénk piaci szemléletű nyereséget képezni. Számunkra lényeges, hogy az adózás előtti eredményt a honvédség számára fontos célokra fordítsuk. Az átalakításoknak köszönhetően egyre nagyobb számban tudunk például honvédségi rendezvényeket támogatni. Korábban volt egy olyan felfogás a cégen belül, hogy a „partnerei vagyunk a honvédségnek”. Ez a helyzet mostanra látványosan megváltozott, a HM EI Zrt. a kiszolgáló területen ma sokkal inkább a honvédségi szervezet integráns részét képezi. A megrendelés állományunkon belül 90 százalék feletti részt képviselnek a HM felé biztosított szolgáltatások.
Forrás: Biztonságpiac.hu