Az orosz hadsereg rövidesen új generációhoz tartozó harci felszerelést kap, a Ratnyik-ot. Egy készlet tartalmazza a fegyverzetet, páncélvédelmet, kommunikációs és navigációs rendszereket.
Vagyis egy-egy harcos teljes értékű „jövő katonája” lesz, aki képes teljesíteni a személyesen neki szóló utasításokat. A felszerelésnek köszönhetően fokozódhat az alegységek hatékonysága, például, a helyi konfliktusok övezetében, ill. a terrorellenes akciók során.
A Ratnyik felszerelés nagyjából negyven elemet tartalmaz, súlya húsz kilógramm, de szükség esetén a készlet levethető pár másodperc alatt. A Nacionalnaja Oborona (Nemzeti Védelem) magazin főszerkesztője, Igor Korotcsenko szavai szerint a Ratnyik esetében mindent az orosz hadsereg szükségleteihez illesztettek.
A készlettel profi alegységeket, szerződéses katonákat fognak ellátni, vagyis az orosz fegyveres erők legjobban felkészült egységeit. A felszerelés alkalmazza a GLONASZSZ műholdas navigációs rendszert, az orosz információvételi és -adási eszközöket. Azonkívül minden fegyvere, az éjjeli látást biztosító műszerek, maga az egyenruha is – mind orosz termék.
A Ratnyik ötven orosz üzem munkájának eredménye. Alapját olyan „légző” műszálas anyagból készítették, amely 48 órán át váltás nélkül hordható. A polimer nemcsak védelmet biztosít viselőjének a nyílt tűzzel és kisebb szilánkokkal szemben, hanem láthatatlanná teszi őt az infravörös sugarakban is, amelyet éjjel használnak becélzásra. A páncélvédelem kifejlesztése során figyelembe vették az Afganisztánban harci viszonyok közt kipróbált szovjet katonai prototípus tapasztalatait.
Az új golyóálló mellény nem titánból, hanem kevlarral ötvözött kerámialemezekből van, ami megbízható védelmet nyújt még a mesterlövészi puskával szemben is. A haditengerészetnél alkalmazható modifikációja mentőöv funkcióval van ellátva. A harcosnak szüksége van sisakra is. Már nem egyszerű acélsisakról van szó, hanem kompozit anyagokból készített multifunkcionális szerkezetről. A sisakra videokamerát (lásd a lenti, videót, ahol fejkamás amerikai katonák harcolnak Afganisztánban.) szereltek fel, amely felvételt készít a harc menetéről, és van rajta egy kisebb videomonitor is, amely a fegyver becélzó készülékével van összekapcsolva, ami lehetőséget nyújt arra, hogy bármilyen helyzetből lehessen célozni. Az alapvető fegyverről egyelőre nem született döntés – mondja az Arszenal Otecsesztva (A Haza Arzenálja) folyóirat főszerkesztője, Viktor Murahovszkij.
Két gépfegyver versenyez egymással. Az AK-12-es a Kalasnyikov konszerntől és az AEK-971-es a Kovrovi Gépgyártól. Jelenleg a fegyverzetkészlet gátolja csak a Ratnyik bevezetését, ugyanis nem csupán egyszerű géppuskára van szüksége a hadseregnek, hanem különféle modifikációk a gépkocsizó lövészek, a harckocsik tagjai, a deszantosok, és a különleges egységek számára. Szükség van nappali és éjjeli célzókészletre is, amelynek az összes fegyvermodell kompatibilisnek kell lennie.
A Ratnyik végleges sorsát a Hadiipari Bizottság Szakértői Tanácsa dönti el májusban — írja az Oroszország Hangja.