Több mint ötéves munkával, mintegy 4,3 milliárd forintos európai uniós forrás felhasználásával kármentesítették az egykor szovjet katonai objektumként működő zalavári-sármelléki repülőtér területét.
Karafa Balázs projektmenedzser elmondta: a két település szomszédságában lévő egykori szovjet katonai repülőtér évtizedeken át szennyezte veszélyes anyagokkal a környezetet.
A két önkormányzat összefogásával létrejött Sármellék-Zalavár Repülőtér Kármentesítő Társulás 2010-ben kezdte el a kármentesítést, a mintegy hatvanhektáros területen csaknem 186 ezer köbméter talajvizet, illetve 357 ezer köbméter talajt tisztítottak meg.
A munkálatok során kitermelték a szennyezett talajt, illetve lebontották vagy áthelyezték a már nem használt épületeket, térburkolatokat, valamint a földben lévő tartályokat és csővezetékeket. A kitermelt talajvizet és talajt tisztítás után visszajuttatták a helyére, így azok már nem fenyegetik a környező települések vízkészletét egészségre káros anyagokkal.
A több mint öt éven át tartó munkálatokat követően még öt évig folyamatosan monitorozzák a területet.
Horváth Tibor, Sármellék polgármestere, a társulás elnökeként elmondta: a repülőtér mintegy négyszáz hektárnyi területből az a hatvan hektár volt a legszennyezettebb, amelyen egykor az üzemanyagtöltő működött, és ahonnan a talajba szivárogtak a szénhidrogén-származékok. Volt olyan ásott kút, amelynek a vízfelszínén meg lehetett gyújtani az olajszármazékokat, de a nemrég ugyanott vett minta már ivóvízminőséget mutatott. A hatóságok mérései alapján pedig mostanra már sehol nem éri el a határértékeket a kimutatható szennyezőanyagok mennyisége.