Több mint tíz kémkedés gyanús cselekmény elhárítását segítette a dél-kínai Hajnan tartomány nemrégiben indított napi 24 órán át élő forró drótja, amelyen épp ilyenek bejelentését várják – számolt be a kínai jogi napilap, a Legal Daily értesüléseire hivatkozva a Global Times című újság pénteken.
A cikk kiemeli, Hajnan sziget a Dél-kínai-tenger közelsége miatt különösen is fontos biztonsági szempontból. Továbbá ismert, hogy Kína földalatti tengeralattjáró bázisa is itt található. A lap megfogalmazása szerint Hajnannak haditengerészeti és légi bázisai miatt stratégiai jelentősége van, a külföldi hírszerző hálózatok pedig rendkívül kíváncsiak Kína katonai képességeire.
A júliusban elindított forróvonal teljes mértékben újszerű kezdeményezésnek számít, mivel a kémelhárítással kapcsolatos tevékenység az országban nem szokott nyilvánosságot kapni – jegyezte meg a Global Times szakértője, Vang Kuo-hsziang. Mint kiderült, a megadott számot több tucatnyian tárcsázták, olyanok is, akik feladták magukat annak reményében, hogy enyhébb büntetést kapnak.
A gyanúsítottak egy részét kényszerítették az információszerzésre és a forró vonal túlsó végén ők olyan tanácsokat is kapnak, hogy miként szabadulhatnak e helyzetből – közölte Vang. Mint mondta, azok, akik akaratuk ellenére szivárogtatnak ki bizalmas információkat és nem okoztak súlyos kárt az országnak, ha feladják magukat, számíthatnak arra, hogy nem vonják őket felelősségre.
Az effajta bejelentéseket lehetővé tevő kommunikációs vonalak több országban is léteznek és a lap egy másik biztonsági szakértője, Li Vej szerint más tartományokban is be kellene vezetni őket.
Hajnanon a külföldi hírszerzés aktivitása soha nem látott méreteket öltött -jegyezte meg egy helyi nemzetbiztonsági illetékes. Azt is közölte, hogy a felvilágosító kampány részeként a televízióban, a tömegközlekedési eszközökön, nyilvános helyeken, mint bankokban, vagy kórházakban biztonsággal kapcsolatos információkat fognak közzé tenni.
Ezek között arra is figyelmeztetnek, hogy a hajnani polgárok és az ott turistáskodók ne tegyenek közzé óvatlanul olyan fényképeket, amelyekkel hasznos információt szolgáltathatnak külföldi kémszolgálatoknak. A Global Times utalt rá, azok, akik államtitkokat lopnak, kémtevékenységet folytatnak, külföldi hírszerző ügynökségeknek továbbítanak információkat, a kínai Büntető Törvénykönyv szerint halállal büntethetők.