Szerbia védelmi politikája a kormányváltással nem változik, katonai szempontból semleges marad, és nem kíván egyetlen katonai szövetséghez sem csatlakozni – jelentette ki első beszédében Aleksandar Vucic, az ország új védelmi minisztere. Hozzátette azonban, hogy Szerbia tagja a Partnerség a békéért programnak, és ezen belül kész az együttműködésre.
Az ország 2006 decemberében lépett be a Partnerség a békéért programba, és együttműködési szerződést írt alá a NATO-val, amelyben vállalta demokratikus, intézményi és – a szervezettel együttműködve – védelmi reformok végrehajtását – emlékeztetett a Balkan Insight.
Egy nappal azután, hogy Albánia és Horvátország csatlakozott a NATO-hoz, Belgrád nyilvánosságra hozta nemzetbiztonsági és védelmi stratégiájának tervezetét, amelyben hangsúlyozta katonai semlegességének fenntartását. A legújabb felmérések szerint a lakosság mintegy 70 százaléka ellenzi hazája belépését a katonai szövetségbe.
Vucic hangsúlyozta, hogy kitűnő a szerb hadsereg kapcsolata az amerikaival, de folytatják együttműködésüket Oroszországgal is. Arról is beszámolt, hogy lesznek személycserék mind a hadseregben, mind a védelmi minisztériumban, de ezt nem akarják elsietni, és például Ljubisa Dikovic tábornok, a vezérkari főnök munkájával elégedettek. Dikovicot egy belgrádi civil szervezet számos háborús bűncselekmény elkövetésével vádolta, amelyeket állítólag Koszovóban követett el 1999-ben, amikor a jugoszláv hadsereg motorizált alakulatának parancsnoka volt. A vádakat mind a tábornok, mind a védelmi minisztérium alaptalannak minősítette.
Barabás T. János