Egy nagyobb operációs rendszer új verziójának megjelenése esetén a tesztelések során fel nem fedezett biztonsági hibák azonnal nyilvánosságra kerülnek, amint a felhasználók elkezdi használni a rendszert.
És nincs ez másképp az új iOS 5 esetén sem. Chester Wisniewski a Sophos kutatója rámutatott, hogy az iOS 5-ben megtalálható néhány olyan titkosítási hiba, amely márt az iOS 4-ben is benne volt. Ráadásul a jelentések szerint egy olyan hibát is találtak az iOS 5-ben, amelyben egy Apple Smart Cover segítségével hozzáférés nyerhető egy jelszóval lezárt iPad-hez.
A Symantec, a mobil eszközök biztonságáról készült -napokban közzétett – elemzésében rávilágít az Apple iOS operációs rendszerének védelmi mechanizmusára is, és az ezekből adódó sérülékenységekre is. Az elemzés szerint az iOS megjelenése óta nagyjából 200 különféle sebezhetőséget fedeztek fel az operációs rendszerben, amelyeknek nagy része alacsonyabb kockázati szintet jelentett, de a sebezhetőségek egy része lehetőséget adott az esetleges támadónak az adminisztrátor szintű irányításra, és ezzel együtt virtuális hozzáférést minden adathoz, szolgáltatáshoz, illetve a jogosultságok kiterjesztésével a teljes irányítás átvételére a készülék felett.
A sebezhetőségek miatt sok esetben a rosszindulatú támadások könnyű célpontjai voltak ezek az eszközök, de a hibákat főként a készülék tulajdonosai használták ki, például a telefonok feltörése (jailbreak) céljából.
Éppen ezért vált szükségessé egy olyan tartalom-alapú DLP védelem megtervezése, amely megoldást kínál a felmerülő biztonsági kockázatokra. A Symantec nemsokára megjelenő megoldása az első teljes körű, táblagépekre szánt DLP védelem lesz, amely ellenőrzi és megvédi a táblagépeken tárolt bizalmas adatokat, ugyanakkor nem csökkenti a felhasználói élményt.
A legtöbb mobiltelefon felhasználónak nincs antivírus szoftvere telepítve a készülékére, így nehéz lehet megjósolni hány fertőzött készülék van a világon. A káros, fertőzött alkalmazások ellen a leggyakrabban használt védelem, bár sokszor ez sem tudatos, ha a felhasználók a számítógépükön töltik le a különböző oldalakról a mobil alkalmazásokat, így a gép antivírus szoftver kiszűrheti a fertőzött programokat. Ezt a tényt felhasználva igyekezett a Microsoft felmérést készíteni arról, milyen káros szoftverek célozzák az egyes mobil operációs rendszereket. A tapasztalatok alapján a Symbian alapú készülékeket aránytalanul több káros szoftver támadja, mint a többi operációs rendszeren futókat. Csak augusztusban a Microsoft közel 42 000 ilyen káros szoftvert fedezett fel – olvasható a Nemzeti Adatbiztonsági Központ oldalán.