Szerhij Cserevatij, az ukrán keleti fegyveres erők szóvivője egy tévéműsorban elismerte, hogy a Wagner orosz zsoldoscsoport valóban kitűzött egy orosz zászlót a Donyeck megyei Bahmutban a városházára, a hivatali épület azonban szavai szerint már régóta megsemmisült.
A szóvivő elismerte, hogy Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport alapítója valószínűleg járt Bahmutban. „Zászlókat tűz ki olyan épületekre, amelyek fizikailag régóta nem léteznek, mint például közlése szerint a városházára, amely egyszerűen megsemmisült” – fogalmazott Cserevatij. Hangsúlyozta, hogy továbbra is Bahmut áll az orosz hadsereg – elsősorban a Wagner-csoport – támadásainak középpontjában.
„Csak az elmúlt 24 órában 32 ellenséges támadás és 26 összecsapás történt magában Bahmutban és a város környékén” – emelte ki. Kifejtette, hogy 238 alkalommal nyitottak tüzet az orosz erők az ukrán katonák állásaira ágyúkkal és rakétatüzérségi eszközökkel. Eközben 91 orosz katona vesztette életét, 119-en sérültek meg a harcokban, megsemmisült egy orosz harckocsi, egy Grad rakéta-sorozatvető és három lőszerraktár – tette hozzá.
Olekszij Dmitraskovszkij, a délkelet-ukrajnai védelmi erők sajtóközpontjának képviselője úgyszintén az ukrán televíziók által sugárzott műsorban kijelentette, hogy az orosz csapatoknak nincs logisztikájuk ahhoz, hogy a teljes arcvonalon harci műveleteket hajtsanak végre, ezért nem támadnak az utóbbi időben a Zaporizzsja megyei frontszakaszon.
Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője arról beszélt a tévéműsorban, hogy az orosz erők változatlanul napi szinten tíz-tizenöt, legfeljebb húsz irányított légibombát lőnek ki a frontvonalra és a front menti területekre. Hozzátette, hogy olyan lövedékeket indítanak Szu-35 és Szu-34-es gépekről, amelyek akár hetven kilométert is képesek repülni, és komoly fenyegetést jelentenek. Elismerte, hogy az ukrán légierőnek nincsenek eszközei, amelyekkel hatékonyan reagálhatna ezekre a támadásokra. Ismételten hangsúlyozta, hogy Ukrajnának emiatt nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerekre – például Patriot típusú rendszerre – és modern többcélú vadászgépekre van szüksége.
Olasz külügyminiszter: legyen védett zóna a zaporizzsjai atomerőmű térsége
Az orosz és ukrán fél közötti minél előbbi béketárgyalást szorgalmazott Antonio Tajani olasz külügyminiszter. Tajani szerint fegyvermentes, védett övezetet kell kialakítani a zaporizzsjai atomerőmű körül, ami a világ egyik legnagyobb nukleáris erőműve biztonságát szolgálná. Úgy vélte, el kell kerülni, hogy egy kézigránát, egy célt tévesztett lövedék vagy egy eltévedt bomba nagyobb katasztrófát okozzon, mint ami Csernobilban történt. A zaporizzsjai védett zóna ügye adhat lehetőséget a felek közötti első találkozóra – tette hozzá. Hangsúlyozta, minél előbbi tárgyalásra van szükség Oroszország és Ukrajna között a béke érdekében. Orbán Viktor miniszterelnök javaslatát kommentálva egy esetleges békefenntartó erőről, Antonio Tajani azt mondta, hogy annak elindítására is találkozóra van szükség Moszkva és Kijev között. Megjegyezte, a békét nem Kijev megadása jelenti, hanem az ország függetlenségének biztosítása.