A biztonság olyan érték, amely mindenki számára nélkülözhetetlen, és a bűnmegelőzési munka segítséget nyújt ahhoz, hogy az emberek mind objektíven, mind szubjektíven meg tudják teremteni maguk számára a biztonságos légkört. Többek között emiatt is a bűnmegelőzés¹ szerepe napjainkra rendkívül felértékelődött – szögezte le Hatala József, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (NBT) elnöke.
Az NBT keresi a modern, korszerű kommunikáció eszközeit az egyes célcsoportok elérésében, minden korosztályt saját közegében, nyelvén igyekszik megszólítani. Mindezt azért teszi, mert nagyon fontosnak tartja, hogy mindenki számára tudatosodjon: tehet a biztonságáért, sőt tehet mások biztonságáért is, és bármikor kérhet segítséget, ha bajban van vagy veszélyben érzi magát.
A tanácsnál több mint húszfős titkárság felel a 2013-ban elfogadott Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia² végrehajtásáért, ennek a csapatnak a munkájáról pedig Hatala a Biztonságpiacnak elmondta: gyakran találkoznak azzal az őszinte megdöbbenéssel, hogy milyen kreativitással és sikerrel képesek közvetíteni a bűnmegelőzési tartalmakat. Amellett, hogy az ilyen jellegű munkának az az elsődleges célja, hogy felvértezze a célcsoportokat olyan munícióval, amely segít abban, hogy ne váljanak elkövetőkké vagy bűncselekmény áldozatává, az NBT elnökének tapasztalatai szerint közösségépítő és -formáló erővel is bírnak ezek az üzenetek, illetve a hozzájuk kapcsolódó módszerek.
Jól szervezett kommunikációs tevékenységre, ötletességre és emberismeretre van szükség ahhoz, hogy a mondanivalót úgy öntsünk formába, hogy azt a célcsoportok ne tehernek, propagandának érezzék, hanem attitűdváltozást, gondolkodásbeli váltást legyenek képesek kiváltani. Ebből kiindulva az NBT például az elmúlt évben Hajós András énekes, dalszerző közreműködésével készített egy kreatív, figyelemfelhívó szpotot, a Betörő szvinget a betöréses lopások elkerülésére. A célcsoportok figyelmének felkeltésére, megragadására a Tanács művészi eszközökkel is megpróbálkozott: az áldozattá válás elkerülését hivatott segíteni az NBT által gondozott és koordinált Taurin trauma című bűnmegelőzési musical színpadra állítása, amelynek előadásai és sikere Hatala szerint még a legkétkedőbbeket is lenyűgözte. A darabot a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színházban mutatták be. A forgatókönyv és a zenék, zeneszövegek A dal a Tiéd! elnevezésű, szintén az NBT támogatásával megvalósult projektben részt vevő hátrányos helyzetű fiatalok által írt dalokra épülnek.
Az NBT pályázati kiírások keretében is támogat bűnmegelőzési programokat, és a kiválasztott, támogatott kezdeményezések kommunikációját is igyekeznek segíteni. A támogatott projektek sokszínűek, a bűnmegelőzési üzenetek élővé tétele az egyik elsődleges célkitűzés, ezért bármilyen módszert, amely alkalmas arra, hogy a passzív közösségekből, emberekből aktív, cselekvőképes résztevőket építsen, esélyes a megvalósításra. Ennek jegyében olyanra is volt már példa, hogy a Kiskunfélegyházi Rendőrkapitányság egy kollégájuk által írt darab, a Nyugdíjas akták elnevezésű bűnügyi komédiát állított színpadra nyugdíjasok segítségével, profikat meghazudtoló kivitelezéssel. A sok próba és munka eredményeként az előadást a környékbeli településeken is hatalmas sikerrel mutatták be, és minden néző élményszerűen megtanulhatta, hogyan kerülje el a trükkös tolvajokat, csalókat. Hatala szerint az ilyen kezdeményezéseknek megkerülhetetlen szerepük van abban, hogy az olyan kiemelt célcsoportok, mint az idős, gyakran egyedülálló emberek, releváns, számukra érthető információkat és tanácsokat kapjanak ahhoz, hogy ne váljanak bűncselekmény áldozatává.
A fiatalok megszólítása érdekében is sokféle projekt, módszer létezik, például az NBT kortárs segítők képzésében képzeli el többek között a célcsoport elérését. A korábbi tapasztalatok alapján elmondható, hogy a képzésben részt vett tanulók a bűnmegelőzés és áldozatsegítés szempontjából is nagyon hatékony segítséget nyújtanak kortársaiknak, elsősorban iskolai környezetben. Mind a tanárok, mind a diákok keresik őket, tudnak arról, hogy milyen esetekben lehet hozzájuk fordulni. Az NBT elnöke szerint sokkal hatékonyabb az üzenetek közvetítése akkor, ha a fiatalok a saját korosztályukba tartozóktól kapják az információkat vagy a pozitív példákat. A felkészítő képzés során a segítők elsajátíthatják a legfontosabb megelőzési üzeneteket, valamint azokat a módszereket, amelyek segítségével ezt tovább is tudják adni, illetve támogatni tudják a hozzájuk fordulókat.
Az iskolai erőszak nem egy erőszakos esemény bekövetkezésével kezdődik, hiszen a konfliktusok egyfajta ívet írnak le, mire a tanár vagy a többi diák számára is érzékelhetővé válnak – mondta Hatala József, rámutatva, hogy a probléma megoldására az NBT egyrészt mediációs képzéseket szervez pedagógusok számára, kezükbe adva olyan módszertant, amely alkalmas a felmerülő konfliktusok kezelésére. Másrészt a Jövő iskolája elnevezésű program keretében ott igyekszik bevezetni a speciális megoldási módszereket, ahol a diák-diák, diák-tanár közötti konfliktusok felszínre kerülhetnek. A program célja, hogy a tanév végére mérhető pozitív változások történjenek a pedagógusok és a tanulók egymáshoz és az iskolához való viszonyában. Az NBT egyik mintaprojektjének tapasztalatai szerint ezek a módszerek alkalmasak a kedélyek csillapítására, a tanulási hajlandóság és a tanulmányi átlag javítására, a pilotprogram során a szakemberek a legnehezebb osztályokban is jól érzékelhető változásokat tudtak elérni.
Az NBT feladata továbbá, hogy a legújabb tudományos eredmények figyelembevételével végezze munkáját, emiatt az elmúlt időszakban két kutatás is indult. A látenciakutatásban azt igyekeznek felmérni, milyen bűncselekmények történnek úgy, hogy azok valamilyen oknál fogva nem kerülnek a hatóságok tudomására. A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács a jelenleg is folyó kutatást tízezer fős mintavétellel tervezi. Az NBT ifjúságkutatásában pedig hasonló, reprezentatív felmérés keretében arra keresett választ, hogy honnan kapja a felnövekvő nemzedék a biztonsággal kapcsolatos információit, milyen veszélyek leselkednek rájuk, kire számíthatnak a problémáik megoldásában, milyen a bűnmegelőzési felkészültségük. A kutatás során arra a kérdésre is kereste a választ, hogy milyen összefüggés van a családi háttér, a szülői attitűd és a fiatalok áldozattá/elkövetővé válásában, valamint hogy az iskola megjelenik-e mint támogató közeg a fiatalok életében. Arra is választ akartak kapni, hogy a fiatalok a biztonságukat érintő kérdésekkel kapcsolatban kihez fordulnak a családon belül és az iskolában – közölte Hatala.
Magyarországon valódi, mai értelemben vett bűnmegelőzési munka 1990-ig nem folyt – állítja az NBT elnöke. Abban az időben a hazai politikai elit – az európai államhatalmakhoz hasonlóan – a büntetőpolitika megvalósítását tekintette elsődlegesnek. Ebben az időszakban nem kapott megfelelő figyelmet például az, hogy az elkövetők humán szempontjaival foglalkozzanak. Akkoriban nem voltak civil szervezetek sem, amelyek ezzel törődtek volna, de az idő szerencsére mára túllépett ezen. Hatala kiemelte: ha elfogadjuk, hogy a bűnözés társadalmi tömegjelenség, akkor az ellen csak társadalmi szinten lehet fellépni, kizárólag a büntetés nem lehet eredményes. Összefogás, az okok felderítése és a problémák kezelése jelenthet megoldást amellett, hogy erősítjük az emberek önvédelmi képességeit.
Lábjegyzet
1. Bűnmegelőzésnek nevezünk minden olyan intézkedést és beavatkozást, amelynek célja vagy eredménye a bűnözés mennyiségi csökkentése, az állampolgárok biztonságérzetének minőségi javítása, történjen mindez a bűnalkalmak csökkentésével, a bűnözést előidéző okok hatásának mérséklésével vagy a sértetté válás megelőzésével. (Forrás: Biztonságos város – Kézikönyv a városi bűnmegelőzés lehetőségeiről. BM, Budapest, 2011, 20. oldal)
2. A Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégiáról (2013–2023) szóló 1744/2013. (X. 17.) Korm. határozat.
(Cikkünk nyomtatásban 2018 februárjában jelent meg a Biztonságpiac Évkönyvben. A -szerk- megj.)