Szakmai napot tartottak a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Országos Iparbiztonsági Főfelügyelősége munkatársainak július 31-én. Ennek során áttekintették és értékelték az idei első félévben elvégzett feladatokat, meghatározták a következő hat hónap teendőit, továbbá felkészítették az iparbiztonsági szakterület munkatársait a terület hatósági munkáját érintő jogszabályváltozásokra.
Takács Árpád tűzoltó dandártábornok, országos iparbiztonsági főfelügyelő megnyitójában részletesen beszélt arról, hogy az idei első félév szakmai előkészítő munkájának eredményeként hatályba lépett az állami és önkormányzati szervek elektronikus információbiztonságáról szóló törvény módosítása. A törvény és annak végrehajtási rendeletei részletesen szabályozzák az információbiztonság megteremtésében közreműködő hatóságok és üzemeltetők feladatait, részletezik együttműködésük mikéntjét, és leszögezik kötelezettségeiket és jogosultságaikat.
A főfelügyelő hangsúlyozta: a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által jövő januártól ellátandó információbiztonsági hatósági jogkör újszerű feladat lesz a katasztrófavédelem rendszerében, ezért kell megkezdeni az érintett kollégák és szervezeti egységek felkészítését. Bencsik Balázs, a Kormányzati Eseménykezelő Központ vezetője részletesen beszélt a hallgatóságnak az új információbiztonsági törvényből fakadó hatósági és hálózatbiztonsági feladatokról.
A BM OKF veszélyes üzemek főosztályát vezető Vass Gyula tűzoltó ezredes bemutatta és értékelte a veszélyes üzemekkel és a nukleárisbaleset-elhárítással foglalkozó szakterületek első félévben elvégzett feladatait. Szintén ismertette a veszélyes üzemekre vonatkozó aktuális statisztikai adatokat, illetve elmondta, hogy a szakterület sikeresen ültette át a SEVESO III. uniós irányelvet a hazai jogrendbe. A jogszabályi változások miatt szükségessé vált képzéseket is megtartották a hatósági és az üzemekben dolgozó szakemberek részére. Az előadó a továbbiakban részletesen bemutatta a főosztály sokrétű nemzetközi tevékenységét, ismertette az idei év második félévében végrehajtandó feladatokat, beszámolt továbbá a mobil labor egységek és a sugárfelderítő egységek szakirányítása során elvégzett feladatokról.
Mógor Judit tűzoltó ezredes, a hatósági-koordinációs és műveletelemzési főosztály főosztályvezetője a szakmai napon az idei első félév integrált hatósági és szakhatósági tevékenységéről tartott beszámolót. Részletesen beszélt arról, hogy miként teljesültek az idei munkaprogram hatósági tevékenységre vonatkozó feladatai. Ismertette továbbá az adatszolgáltatás területén megvalósított rendszerfejlesztéseket, szólt az ideiglenes kijelölési és a másodfokú vízügyi és vízvédelmi hatósági feladatok ellátásának eredményeiről.
A főosztályvezető ugyancsak részletesen beszélt az idei első félév hatásköri változásairól, a hatósági és szakhatósági eljárások országos eredményeiről. Előadása végén az idei év második félévére szóló fontosabb célkitűzéseket ismertette, az általa irányított főosztály vonatkozásában.
Bognár Balázs tűzoltó ezredes a kritikus infrastruktúra koordinációs főosztály féléves tevékenységének értékelésében kiemelte a szakterület feladatköreinek, és az azokat megalapozó jogszabályoknak az újszerűségét. Előadásából kiderült, hogy a létfontosságú infrastruktúrák kijelölési eljárásai lezajlottak azokban az ágazatokban, ahol ez már hatályos, a kijelölt létfontosságú rendszereket nyilvántartásba vették, a biztonsági összekötő személyeket is kijelölték, az üzemeltetői biztonsági tervek kidolgozását folyamatosan végzik.
A főosztályvezető ezt követően bemutatta, miként működött közre az általa irányított terület a jogszabályok előkészítésben, milyen tevékenységeket végzett hálózatbiztonsági feladatkörben, valamint ismertette a főosztály oktatási és nemzetközi tevékenységét is.
A szakmai napon szintén téma volt a veszélyes áru szállítási szakterület tevékenysége. Jakab Gábor tűzoltó alezredes, a veszélyes szállítmányok főosztályának főosztályvezető-helyettese röviden összefoglalta az idei első félév jogszabályi változásait, valamint a főosztály által végrehajtott feladatokat. Beszámolt az ellenőri kézikönyvek összeállításának helyzetéről, a DARIF projekt állapotáról, a szakmai egyeztetések fejleményeiről. Ugyancsak ismertette a szakterület által végrehajtott ellenőrzések eredményeit, különös tekintettel az országos akciókra.
Takács Árpád tű. dandártábornok záróbeszédében szakterületenként értékelte az első félév tevékenységét, a főosztályok által végrehajtott feladatokat sikeresnek és eredményesnek ítélve. Megköszönte az iparbiztonsági főfelügyelőség vezetőinek és munkatársainak munkáját, majd meghatározta a következő időszak feladatait és célkitűzéseit — számolt be a katasztrofavedelem.hu.