A strasbourgi bírósághoz fordulnak a rendvédelmi dolgozók, ha a parlament megvonja a korengedményes nyugdíjat – derül ki a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének nyílt leveléből.
Felkészült-e az állam esetleges polgári perek tízezreire? – teszi fel a kérdést a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete (BRDSZ) a parlamenti képviselőknek címzett nyílt levelében.
A BRDSZ szerint az Európai Unióban példa nélküli, hogy 2011-ben csaknem 600 ezer korkedvezményes nyugdíjast kívánnak a munka világába, a BRDSZ megfogalmazása szerint „kényszermunkába” visszaterelni.
A BRDSZ szerint a javaslat egyetlen célja az alkotmánybírósági kontroll megakadályozása.
A szakszervezet a Helsinki Bizottság társelnökének nyilatkozatát idézi levelében, amely szerint a tervezett módosítás egy olyan rendelkezés, amely a már megszerzett nyugellátást az érintettre nézve jelentősen átalakítja, érdemben csökkenti vagy akár el is vonja. Az előreláthatóság hiánya miatt nyilvánvalóan nem felel meg a törvényesség strasbourgi értelemben vett követelményének, így tömeges egyezménysértést eredményezhet.
A strasbourgi emberi jogi bíróság előtt hasonló témában már született olyan precedens értékű ítélet, mely a családi élethez fűződő jog megsértését is megállapította. A kérelmező nem rendelkezett más jövedelemmel, a családi költségvetés alapja volt a perbeli ellátás, amelyet ráadásul beteg gyermeke gondozása miatt vett igénybe. Erre tekintettel a bíróság nem csak a tulajdonvédelem szabályainak sérelmét, hanem a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jog sérelmét is meg tudta állapítani a kérelmező korkedvezményes nyugdíjának megvonása kapcsán – áll a levélben.
Forrás: brdsz.hu/Hír24