A Nemzetközi Testőr és Biztonsági Szolgálatok Szövetsége (IBSSA) idén szeptember 19-24 között tizedik alkalommal rendezte meg Budapesten a SEC-tember személyvédelmi tréninget. A jubileumi rendezvényről Kertész Csaba, az IBSSA magyar szekciójának vezetője nyilatkozott a Biztonságpiac.hu-nak.
Hogyan változott az elmúlt tíz évben a SEC-tember képzési fókusza?
Az IBSSA Nemzetközi Kiképző és Továbbképző Tréningje az aktuális biztonságpolitikai eseményekre, elvárásokra igyekszik megfelelő válaszokat adni. A képzési programot elsősorban személyvédelemmel foglalkozó szakemberek számára állítottuk össze, amelyben megjelennek a szakma legújabb vívmányai, követelményei is. Az első SEC-tember tréningek elsősorban az alapképzéssel foglalkoztak, később egyre inkább továbbképző programmá, illetve instruktorképzéssé alakult át. A SEC-tember képzési fókuszában minden évben az IBSSA nemzetközi oktatási bizottsága által meghatározott személyvédelmi részterület áll, de természetesen ez egy, a személyvédelem egészét átölelő képzési és továbbképzési program. Ezeken a képzéseken oktatóink, illetve a résztvevők megvitatják, elemzik az aktuális nemzetközi biztonság politikai helyzetet is, folyamatos szakmai tapasztalat csere folyik.
Hogyan változott a képzésen résztvevők összetétele az elmúlt tíz évben?
Az első időszakban magyar résztvevők és oktatok vettek részt programjainkon, majd a nemzetközi aktuális biztonságpolitikai eseményekre válaszul nemzetközi oktatási programmá és szakmai konzultációvá alakult át. A résztvevők minden évben több mint tíz országból érkeznek Budapestre, közöttük pedig minden alkalommal találunk a magánbiztonságban dolgozó szakembereket éppúgy, mint jelenleg is aktív rendőröket, katonákat.
Az IBSSA mit tart a legnagyobb eredménynek a SEC-tember történetében?
A SEC-tember legnagyobb eredménye, hogy – egyedülálló képzési programként – mindig meg tudott újulni, miközben magas színvonalon meg is felelt az új szakmai kihívásoknak. Az évente megrendezett tréning tíz-tizenöt országban „mozgósítja” a civil és az állami szférában tevékenykedő szakembereket.
Mik voltak az idei, jubileumi SEC-tember „különlegességei”?
A képzés idén is folytatta hagyományait, így a programban az elméleti és gyakorlati képzés is szerepet kapott. Ezek közül olyan képzési súlypontokat emelhetünk ki, mint a VIP-védelem megtervezése, a bombakutatás, a légiközlekedés jogszabályi háttere a személyvédelmi munka során, a lőfegyverek biztonságos használata, a taktikai alapelvek áttekintése, vagy éppen a gyakorlott oktatók felügyelete mellett zajló szituációs lövészet. Mindemellett a jubileumi, tizedik SEC-tember fénypontját az jelentette, hogy a képzés megnyitóját Jose Cosmelli, a Jeruzsálemi Szent János Szuverén Máltai Lovagrend Autonóm Perjelségek Szövetsége (KMFAP) nagymestere, a Femeraid International elnöke is megtisztelte részvételével. Jose Cosmelli, aki egyébként az IBSSA nemzetközi fővédnöke is, az IBSSA képviselőivel aznap jelentette be a két szervezet együttműködési megállapodását Budapesten, és minderről a 10. SEC-tember megnyitóján személyesen is tájékoztatta a résztvevőket.
Forrás: Biztonságpiac.hu