A hétvégi, szokatlanul viharos, erősen szeles, esős időjárás a háztartások nagy részét érintette. Kedd délig csaknem 5775 bejelentés érkezett a biztosítókhoz – derül ki a MABISZ összesítéséből.
A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) első összesítése szerint a március 15-i hétvége viharos időjárása miatt kedd délig 5775 bejelentés érkezett a biztosító társaságokhoz, a károk becsült összege meghaladja a 400 millió forintot – közölte a szövetség az MTI-vel. A hétvégi viharos időjárás három-négyszeresére növelte meg a biztosítóknál az ilyenkor szokásos kárbejelentések számát, de volt olyan társaság, ahol nyolcszor több bejelentést regisztráltak. A hétvégi vihar többnyire az épületek tetőszerkezetében tett kárt: megbontotta a tetőt, illetve lehullottak a cserepek. Több biztosítóhoz érkezett bejelentés fakidőlések okozta, úgynevezett rádőléses károk miatt. A legtöbb bejelentés a fővárosból, illetve Pest megyéből érkezett. Sok kárt jelentettek Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Jász-Nagykun-Szolnok megyéből, Győr-Moson-Sopron megyéből, Hevesből és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből is. A MABISZ legfrissebb adatai szerint 2013-ban a lakásbiztosítási piac összesített díjbevétele – a társasház-biztosításokból származó bevételekkel együtt – 104,9 milliárd forintot tett ki. Az egyéni lakásbiztosítási szerződések száma 2,98 millió volt, 93 ezerrel maradt el a 2010. évitől. A 2013-ban kötött lakásbiztosítási szerződések éves átlagdíja nem haladta meg a 28 300 forintot. A hazai ingatlanok mintegy 72 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással.
A Groupama Garancia Biztosítóhoz eddig beérkezett 2035 lakásbiztosítási kárbejelentésből 1750 viharkárra vonatkozott, amely az azonos időszak átlagának hatszorosa. Az ország szinte valamennyi régiója érintett az időjárási viszontagságokban, de kiemelkedően sok bejelentés érkezett Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest, és Heves megyékből. A biztosítótársaság mindent megtesz a mielőbbi kárrendezés érdekében. A lakásbiztosítási kárbejelentések száma, az elmúlt hétvége erősen viharos, rendkívül szeles időjártásának következtében, a Groupama Garancia Biztosítónál elérte a 2035 bejelentést, melynek kárösszege 100 millió forint feletti. A társaság tapasztalatai szerint ilyen mértékű természeti esemény után még további jelentős számú kárbejelentés várható, ám a biztosítótársaság hangsúlyozza, hogy az eddigi bejelentések száma már most hatszorosa az időszaki átlagnak.
Forrás: BP/MTI/Groupama