Folytatódnak az összecsapások a Gázai övezet szomszédságában és a libanoni határnál. A brit kormányfő összehívta a rendkívüli helyzetekben ülésező tanácskozó testületét. Egyiptomi hírszerzők azt állítják, hogy a támadás előtt tíz nappal figyelmeztették Izraelt.
Gázai övezet szomszédságában a palesztin szélsőséges Hamász fegyvereseivel, északon, a libanoni határnál pedig az Iszlám Dzsihád terrorszervezet tagjaival – jelentette a jeruzsálemi közszolgálati rádió. A Gázai övezet melletti Szufa kibucban tűzpárbaj tört ki délután egy Izraelbe beszivárgó Hamász-csoport és izraeli katonák között. Nahal Óz kibuc átfésülése közben felszámoltak egy másik gázai fegyveres különítményt.
Zikim kibucba a Földközi-tenger felől hatoltak be Hamász-fegyveresek, velük is felvették a harcot az izraeli kommandósok. A térségből még nem evakuált civileket arra kérték, hogy zárkózzanak be otthonuk betonbunkerébe.
Az izraeli légierő másfél órás szünetekkel egyre erősebb légicsapásokat hajt végre a Hamász vélt gázai hadállásai ellen. Vadászgépekkel támadták a terrorszervezet létesítményeit egyebek között a gázai al-Furkán és a Tel al-Hava negyedben, ahonnan számos akciót indítottak Izrael ellen. Megsemmisítették a gázai pénzügyminisztérium egyik központját is.
Az izraeli hadsereg szóvivőjének tájékoztatása szerint harci helikopterekkel támadták Libanon területét, a libanoni al-Majadín hírportál szerint pedig több dél-libanoni települést lőttek, miután az ország északi határvidékénél megöltek több olyan terroristát, aki Libanonból szivárgott be.
Az akció elkövetőjeként az Iszlám Dzsihád Al-Kudsz Brigádjai jelentkeztek. A beszivárgókkal lefolytatott tűzharcban megsebesült hat izraeli katona, egy életveszélyesen, egy súlyosan, négyen pedig könnyebben. Egy korábbi jelentés arról szólt, hogy észak felől a Hezbollah libanoni síita szervezet fegyveresei támadtak, minthogy erre már számtalanszor volt példa az elmúlt évtizedekben.
A polgári védelem felszólította a libanoni határ melletti izraeli települések lakóit, hogy vonuljanak óvóhelyükre, illetve bezárkózva maradjanak ott, és legyen velük kommunikációs eszköz, élelmiszer és víz, matrac, takaró, gyógyszerek és egyéb szükséges felszerelések.
Izrael a Gázai övezet „totális blokádját” jelentette be
Izrael elrendelte a Gázai övezet „totális blokádját” – jelentette be Joáv Galant izraeli védelmi miniszter. „Vadállat módjára viselkedő emberekkel harcolunk, és ennek megfelelően járunk el” – közölte Galant. A miniszter leszögezte, hogy Izrael mostantól sem villanyáramot, sem élelmiszert, sem üzemanyagot nem enged be a Gázai övezetbe.
A védelmi miniszter a déli parancsnokságon tartott helyzetértékelő megbeszélésen közölte a Gázai övezet elleni blokád szigorítását. Az övezet személyi és teherforgalmat biztosító átkelői már szombat reggel óta zárva vannak, amikor a Hamász és az Iszlám Dzsihád megindította terrortámadását az övezet melletti izraeli települések ellen. Nem sokkal később Jiszráel Kac infrastrukturális ügyekért felelős miniszter azt jelentette be, hogy Izrael az övezet vízellátását is leállítja.
„Ami a múltban volt, az a jövőben nem lesz” – tudatta Kac a közösségi médiában. Izrael és Egyiptom különböző szintű korlátozásokat vezetett be a Hamász 2007-es, erőszakos hatalomátvétele után, amikor a rivális Fatah helyi vezetői közül számos embert megölt vagy megsebesített, fegyverrel elűzte a Fatah képviselőit a Gázai övezetből.
Hétfőn a déli órákban ismét jelentős rakétazáport zúdítottak a gázai terrorszervezetek Izrael déli és középső részére, Tel-Avivban is megszólaltak ismét a légvédelmi szirénák. Az askeloni Barzilai Kórház arról tájékoztatott, hogy egy Askelonban becsapódott rakéta nyomán egy ember életveszélyesen, egy súlyosan és kettő könnyebben megsebesült. A tel-avivi Ben Gurion Repülőtér igazgatósága közölte, hogy a légikikötő rövid szünet után tovább üzemel, a föl- és leszálló gépek is közlekednek.
Nyolcszázra emelkedett a szombati terrortámadás halálos áldozatainak száma Izraelben
Nyolcszázra emelkedett a szombati terrortámadás halálos áldozatainak száma Izraelben. A sebesültek száma az egészségügyi minisztérium közlése szerint eddig 2506, jelenleg is ápolnak 578 embert, akik közül 157-en életveszélyes és súlyos állapotban fekszenek különböző izraeli kórházakban. Jichák Hercog államelnök hétfőn ellátogatott a Beér-Seván lévő Szoroka kórházban fekvő sérültekhez, és kijelentette, hogy „Izrael népe erős, és harcolni fog a győzelemig.”
Ellentmondásos híreket közölt a Walla hírportál az esetleges fogolycsere-tárgyalásokról. Értesülésük szerint katari közvetítéssel Izraelben őrzött palesztin női foglyokért cserébe a Hamász szabadon bocsájtaná a Gázai övezetbe hurcolt izraeli nőket és gyermekeket, de egyelőre nincs nyoma az áttörésnek. Egy meg nem nevezett izraeli politikus cáfolta a hírt, szerinte „nincs tárgyalás” a Hamásszal.
Az izraeli biztonsági erők 41 körözött személyt tartóztattak le éjszakai és délelőtti razziákon Ciszjordániában, köztük a Hamász terrorszervezet 29 ciszjordániai tagját. Az akció során fegyvereket és lőszereket foglaltak le.
Az egyetemek már vasárnap bejelentették, és hétfőn az állami főiskolák is csatlakoztak az idei tanév első szemeszterének elhalasztásához a háború miatt. A főiskolák maguk döntenek az időpontról, amikor október 22-től megtartják tanévnyitójukat.
Sunak összehívta a COBRA testületet
Rishi Sunak brit miniszterelnök hétfőn összehívta a kormány rendkívüli események idején ülésező tanácskozó testületét (COBRA) a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista szervezet Izrael elleni támadása után kialakult helyzet áttekintésére. Brit kormányzati források a BBC közszolgálati médiatársasággal közölték, hogy az eddigi adatok szerint „tíznél több” brit állampolgár halt meg vagy tűnt el a Hamász támadásában.
A brit külügyminisztérium hétfő délutánig egy brit állampolgár halálát jelentette be hivatalosan. A húsz éves Nathanel Young az izraeli hadseregben szolgált, és a Hamász támadása utáni harcokban vesztette életét. A tárca két másik brit állampolgárt eltűntként tart nyilván. A külügyminisztérium felülvizsgált utazási útmutatója arra szólítja fel a briteket, hogy ha nem elengedhetetlenül szükséges, semmiképpen ne utazzanak Izraelbe. A minisztérium tájékoztatása felhívja a figyelmet arra is, hogy az izraeli hatóságok a jelenlegi helyzetben gyors intézkedéssel lezárhatják az ország nemzetközi határait, beleértve a repülőtereket.
Hétfői nyilatkozatában Sunak kijelentette: Nagy-Britannia az Izraellel legerősebb szövetségesi viszonyt fenntartó országok közé tartozik, és folyamatos segítséget nyújt az izraeli kormánynak a Hamász támadása nyomán előállt helyzet kezelésében. A brit kormányfő részletek említése nélkül úgy fogalmazott: Nagy-Britannia eddig is ellátta Izraelt olyan eszközökkel, amilyeneket Izrael az elmúlt két napban saját védelmében használt. Hozzátette: beszélt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és biztosította őt arról, hogy London továbbra is megad minden olyan segítséget, amelyre Izraelnek szüksége van, „legyen szó diplomáciai, hírszerzési vagy biztonsági támogatásról”.
Az észak-londoni Golders Green kerületben, a londoni zsidó közösség legnagyobb lélekszámú központjában hétfőn „Free Palestine” (Szabad Palesztina) felirat jelent meg az egyik helyi vasúti felüljáró tartószerkezetén. A közelben egy gázpalackkal betörték egy kóser étterem üvegajtaját, de a rendőrség közleménye szerint a vizsgálat arra vall, hogy nem antiszemita indíttatású támadásról, hanem közönséges betörésről van szó.
A 300 ezres brit zsidóság védelmére alakult biztonsági tanácsadó szervezet, a Community Security Trust (CST) ugyanakkor hétfői közleményében hangsúlyozta: a múltbeli tapasztalatok alapján biztosra vehető, hogy az Izraelben elkövetett hétvégi terrortámadások után meredeken emelkedni fog az antiszemita incidensek száma Nagy-Britanniában. A CST éppen ezért részletes tárgyalásokat tartott Suella Braverman brit belügyminiszterrel, Tom Tugendhattal, a brit belügyminisztérium nemzetbiztonsági ügyekért felelős államtitkárával és számos magas rangú rendőri vezetővel – áll a szervezet hétfői tájékoztatásában.
Braverman a Twitteren már előző nap hangsúlyozta: valahányszor Izraelt támadás éri, az iszlamisták és más rasszisták az izraeli védelmi intézkedéseket használják ürügyként arra, hogy gyűlöletet szítsanak a brit zsidók ellen. Braverman is bejelentette, hogy felvette a kapcsolatot a CST vezetőivel, és biztosította őket arról, hogy a kormány minden szükséges intézkedést megtesz a zsidó közösség megvédése érdekében.
Kairó tíz nappal a támadás előtt figyelmeztette a kormányt
Abbász Kamel egyiptomi hírszerzési miniszter tíz nappal a Hamász fegyvereseinek támadása előtt figyelmeztette Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, hogy „valami rendkívüli, szörnyű támadás” készül Gázából – jelentette a Jediót Ahronót című újság egy egyiptomi hírszerzési forrásra hivatkozva. A forrás szerint Netanjahu azt felelte: az izraeli hadsereg „nagyon el van foglalva” a ciszjordániai terrorcselekményekkel. Az egyiptomiak szerint az izraeli tábornokok is azt bizonygatták egyiptomi kollégáiknak, hogy „a gázai helyzet, különösen a határ mentén, ellenőrzés alatt áll”. „Figyelmeztettük őket, hogy a helyzet nagyon hamar robbanni fog, és nagyot. De alábecsülték a figyelmeztetéseinket” – mondták az egyiptomi hírszerzők. Az izraeli miniszterelnöki hivatal a lap kérdésére úgy válaszolt: „az a jelentés, miszerint figyelmeztetés érkezett a háború kitörése előtt Egyiptomból, téves és hamis”.