Nem volt hatása a nukleáris biztonságra a Leningrádi Atomerőmű 2. blokkjában december 18-án történt üzemzavarnak – közölte a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern magyar kommunikációs partnere, a Kotimex PR, az oroszországi atomerőműveket üzemeltető Roszenergoatom konszern honlapján hétfőn megjelent hivatalos jelentésre hivatkozva.
Az MTI-hez eljuttatott tájékoztatás szerint az atomerőmű második blokkját a személyzet december 18-án moszkvai idő szerint 13 óra 50 perckor az utasításoknak és szabályoknak megfelelően leállította, miután a turbinacsarnok egyik helyiségében, egy légtelenítő nyomáscsökkentő berendezésénél gőz képződött.
Az üzemzavar következtében semmiféle radioaktív kibocsátás nem történt, a háttérsugárzás az üzemzavar idején és azóta is a normális értéken belül van – írták. Kiemelték: az üzemzavar a nukleáris eseményeket besoroló nemzetközi INES skálán nullás alatti besorolású volt, azaz nem volt nukleáris biztonsági szempontból jelentősége, és nem volt jelentésköteles.
A hétfokozatú INES skála 1990 óta szolgál a nukleáris események egységes értékelésére. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) a 2-es besorolást meghaladó, a határértéket minimálisan meghaladó kibocsátással járó üzemzavar esetén 24 órás határidőt javasol a NAÜ tagországok értesítésére, illetve a kibocsátással nem járó, nullás és egyes besorolás esetén is, amennyiben az „adott ország határain túl ezt a közérdek indokolja” – áll a tájékoztatásban.
A Szentpétervártól negyven kilométerre nyugatra, a Finn-öböl mellett található Leningrádi Atomerőmű négy blokkja közül jelenleg az 1., 3., és a 4. blokk üzemel 3000 megawatt összteljesítménnyel, valamint folyamatban van a Leningrádi Atomerőmű 2-es két VVER-1200-as típusú blokkjának építése is – olvasható a közleményben.