Büntetlenséggel számolhatnak azok a cseh állampolgárok, akik Ukrajnába mennének, hogy harcoljanak az országba behatoló oroszok ellen. Ebben állapodott meg Milos Zeman cseh államfő és Petr Fiala kormányfő, akik a témát csütörtökön este a cseh elnökök vidéki rezidenciájában, a Prágától nyugatra fekvő Lány kastélyban vitatták meg.
„Megállapodtunk, hogy garantálni tudjuk a büntetlenséget elnöki abolícióval (kegyelemmel) és az én ellenjegyzésemmel” – mondta Fiala a találkozó után. Csehországban jelenleg hatályos törvény tiltja a külföldi hadseregekben történő szolgálatot, erre csak az államfő, mint a hadsereg főparancsnokának az engedélye alapján van lehetőség.
A kormányfő mostani nyilatkozata szerint nincs lehetőség arra, hogy az állampolgároknak kollektív engedélyt adjanak háborúba indulni az országhatárokon túlra, s tekintettel az érdeklődők magas számára az sem lehetséges, hogy egyenként vizsgálják meg a kérvényeket. A cseh államfői iroda mintegy háromszáz, a védelmi minisztérium pedig több mint száz állampolgár kérvényét tartja nyilván, akik Ukrajnába szeretnének menni és harcolni az országba behatoló orosz hadsereg ellen. A védelmi tárca szerint nem kizárt, hogy néhány személy mindkét helyre beküldte kérvényét.
Jirí Ovcácek elnöki szóvivő már a hét elején közölte, hogy Zeman elvileg kedvezően viszonyul az engedélyek kiadásához, de kikéri a védelmi, a belügyi és a külügyi tárca véleményét is. Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a múlt héten szólította fel a külföldi állampolgárokat, hogy kapcsolódjanak be Ukrajna védelmébe és alakítsanak nemzetközi légiót.
A győri Széchenyi István Egyetem 121, az ukrajnai háború elől Magyarországra menekült indiai hallgatót fogadott be, akik a közeljövőben visszautaznak hazájukba. Az egyetem jelezte, hogy tartósan kétszáz menedéket kereső nemzetközi hallgató befogadását vállalja – tudatta a felsőoktatási intézmény. Az Ukrajnában tanuló indiai hallgatók csütörtök este érkeztek az egyetem központi campusára három busszal, majd a K4 kollégiumunkban biztosítottak számukra szállást. A közlemény idézi az egyik indiai menekültet, Aryan Singht, aki a háború kitöréséig a kijevi Bogomolec Orvostudományi Egyetemen tanult. Elmondta, hogy öt napon keresztül egy óvóhelyen éltek ötszázan, miközben folyamatosak voltak a bombázások. Lukács Eszter nemzetközi rektorhelyettes elmondta, hogy az egyetem számára fontos a társadalmi felelősségvállalás.