Andrzej Duda lengyel államfő kedden Kijevben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott kétoldalú megbeszélésén kijelentette, hogy országa addig támogatja Ukrajnát, amíg szükséges – jelentette a Jevropejszkaja Pravda hírportál.
„Szeretném kifejezni nagy tiszteletemet az ukrán népnek a szülőföldjéért folytatott rendkívül hősies küzdelméért. Azt akarom, hogy bízzanak Lengyelország erőteljes támogatásában, abban, hogy a lengyelek velük vannak, és támogatni fogják őket a harcok utolsó napjáig” – idézte Dudát a lengyel elnöki hivatal a Twitteren.
Duda elmondta, hogy Zelenszkijvel a katonai és a humanitárius együttműködésről tárgyalt, valamint Lengyelország részvételéről Ukrajna helyreállításában. Felköszöntötte Ukrajnát nemzeti zászlójának és függetlenségének augusztus 24-i ünnepnapja alkalmából.
„Nekünk, lengyeleknek és a Baltikum minden lakosának ez is egy fontos évforduló: a Ribbentrop-Molotov Paktum évfordulója, amely alapján megtámadták Lengyelországot és más országokat. Lengyelország ekkor veszítette el államiságát. Az a tény, hogy én itt vagyok, a mai napnak szimbolikus jelentést is ad. Számunkra ez egyben a háború és az orosz imperializmus újjáéledése elleni tiltakozás napja is” – mondta. Hozzátette: „Ukrajna védi függetlenségét, állama integritását az orosz agressziótól, amely nem február 24-én, hanem 2014-ben kezdődött”.
„Ukrajna számíthat Lengyelországra. Hiszem, hogy Ukrajna nemcsak megvédi magát, hanem győz is, visszaszerzi minden földjét, és helyreáll Lengyelország és minden becsületes nép támogatásának köszönhetően” – hangoztatta a lengyel államfő.
Zelenszkij a Dudával közösen megtartott sajtótájékoztatón az Ukrinform hírügynökség szerint leszögezte, hogy Oroszország erőteljes választ fog kapni, ha augusztus 23-24-én megsokszorozza az Ukrajna elleni támadásainak számát. Közölte, hogy az ukrán katonai hírszerzéstől és a partnerországoktól erre utaló jelzéseket kapott. Megjegyezte, hogy egyébként az orosz fenyegetés „mindennapos és állandó”.
Ukrajna nem tesz különbséget aközött, hogy Oroszország Kijevet vagy a Donyec-medencét támadja, minden ágyúzásra válaszol – hangsúlyozta Zelenszkij. „Nekem mint államfőnek Kijev, Csernyihiv és Donbász egyformán kedves, de minden ukránnak is. Mindenhol ukránok laknak, Harkivban, Zaporizzsjában is. Ezekben a városokban ugyanaz lesz a válasz” – szögezte le.
Közben elkezdődött a Krími Platform című ukrán kezdeményezés második csúcstalálkozója, amelyre Zelenszkij szavai szerint hatvan vezető politikus érkezett különböző országokból. „Az afrikai kontinens és Latin-Amerika országai is csatlakoztak hozzánk” – mondta Zelenszkij.
Nyitóbeszédében kiemelte, hogy február 24-e óta Oroszország mintegy 750 rakétát lőtt ki Ukrajnára a Krím területéről. „Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a félszigetünket felszabadítsuk” – szögezte le, hozzátéve, hogy „a Krími Platform kiváló eszköz” erre. Duda hangsúlyozta, hogy fel kell szabadítani Ukrajna egész területét a Krímmel együtt, továbbá síkra szállt az Északi Áramlat-2 orosz gázvezeték teljes leállítása mellett.
„Nincs visszatérés a megszokott üzletmenethez az Oroszországgal fenntartott kapcsolatokban, miután Oroszország háborút folytat Ukrajna ellen, támadja a nemzetközileg elismert határokat, elfoglal területeket. A politika változása Nyugaton nem csupán az Északi Áramlat-2 teljes leállítását jelenti, hanem ennek a vezetéknek a felszámolását, teljes lebontását is. Miután láttuk, hogy bombák érték Harkivot, Kijevet, rakéták semmisítették meg Irpinyt, Borogyankát, Bucsát és Mariupolt, tanúi voltunk ezeknek a bűncselekményeknek, már nem tudunk visszatérni ahhoz a viszonyhoz, amely idén február 23-a előtt fennállt. Ukrajna egész területét fel kell szabadítani a Krímmel együtt” – hangsúlyozta Duda.
A konferencián részt vevő Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hangsúlyozta, hogy a szövetség változatlanul támogatja Ukrajnát. „Elkötelezettek vagyunk az Ukrajnával való partnerség mellett, segítettünk az országnak elmozdulni a NATO-kompatibilitás felé. A tél kemény lesz, ez az akarat, a logisztika harca, ezért továbbra is támogatnunk kell Ukrajnát, mert egy erős és stabil Ukrajna az euroatlanti biztonság kulcsa” – hangoztatta. Kiemelte, hogy nyolc évvel ezelőtt Oroszország jogellenesen elfoglalta a Krím félszigetet, és a Föld egyik leginkább militarizált területévé változtatta. „Ez pedig ugródeszka lett a hat hónappal ezelőtt elindított ukrajnai támadáshoz. Putyin elnök úgy gondolta, hogy megtörheti az ukrán népet és ő diktálhatja a feltételeket. De tévedett. Ukrajna megmutatta, hogy képes megvédeni magát az agresszióval szemben és súlyos veszteségeket okozni Oroszországnak” – fejtette ki Stoltenberg.
A Hollandiában élő ukrajnai menekültek több mint 40 százaléka dolgozik
A holland munkaügyi hivatal friss jelentése szerint az országban élő mintegy nyolcvanezer ukrán menekült több mint negyven százaléka sikeresen elhelyezkedett. A hivatal szóvivője a helyi sajtónak elmondta, hogy körülbelül 31 ezer menekült a vendéglátóiparban, a mezőgazdaságban helyezkedett el, valamint kertészeti munkát végez. Azt is hozzátette, hogy sokkal kevesebb foglakoztatottra számítottak, továbbá a munkaügyi hivatalnál továbbra is nagy a kereslet a kölcsönzött munkaerő, a szezonális munkavállalók és a hosszú távú alkalmazottak iránt.