A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) fellebbviteli tanácsa elutasította Dominic Ongwen ugandai hadúr, az Úr Ellenállási Hadserege (LRA) nevű gerillacsoport egyik alvezérének fellebbezését, és megerősítette az emberiesség elleni bűntettek és háborús bűncselekmények miatt kiszabott 25 éves letöltendő börtönbüntetését.
A Joseph Kony ugandai hadúr vezette milícia alparancsnokát a büntetőbíróság 2021 februárjában az ellene felhozott 70 vádpontból 61-ben – köztük gyilkosságok és nemi erőszak, kínzás és fosztogatás elkövetésében – bűnösnek találta.
A most 46 éves hadúrra előzetes számítások alapján életfogytiglani börtönbüntetés várt volna, azonban a testület szerint enyhítő körülménynek számított az, hogy Ongwent gyermekkorában elrabolta és erőszakkal besorozta a LRA. Az elítélt ügyvédei útján bejelentette: fellebbezni fog a 25 éves börtönbüntetést előíró határozat ellen.
Az ICC csütörtöki közleményében azt írta: a fellebbviteli tanács elutasította a védelem minden indokát és érvét – köztük azokat, amelyek szerint Ongwen a bűncselekmények elkövetése idején kényszer alatt állt, illetve mentális állapota nem teszi lehetővé, hogy büntetésvégrehajtási intézetben töltse le büntetését – és egyhangúlag megerősítette az elmarasztaló határozatot.
Ugandát, a Közép-afrikai Köztársaságot, a Kongói Demokratikus Köztársaságot és Dél-Szudánt csaknem húsz éven át félelemben tartotta az LRA, amelynek tagjai – Ongwen vezetésével – gyerekeket raboltak el, akiket katonai szolgálatra köteleztek, és szexuális rabszolgaként tartottak fogva, gyakran megcsonkítva őket. A mozgalmat irányító Joseph Kony ellen is vádat emelt a hágai bíróság, de őt egyelőre nem sikerült kézre keríteni.
A Kony vezette Úr Ellenállási Hadserege (LRA) nevű ugandai gerillacsoport eredeti célja az volt, hogy átvegye a hatalmat Ugandában, és a bibliai tízparancsolaton alapuló társadalmat hozzon létre. Ebből jött létre később az a terrorszervezet, amely tízezrek életét oltotta ki és tette tönkre.
Az LRA 2005-ben az ugandai hadsereg nyomására kénytelen volt elhagyni az addigi rejtekhelyét, az észak-ugandai dzsungelt, s először a Kongói Demokratikus Köztársaságba, majd a Közép-afrikai Köztársaságba menekült, ahol az esőerdőnek egy nagyjából Franciaország-méretű területén tevékenykedett és bujkált. Fegyveresei folyamatosan mozgásban voltak, s a csoport közben több részre szakadt.