A XX. század háborúiból visszamaradt aknákat, torpedókat, robbanóanyagokat térképeztek fel egy közös montenegrói-amerikai hadgyakorlaton a Boka-Kotorska-öbölben – az amerikai haditengerészet delfinjeinek segítségével.
A Southeast European Times beszámolója szerint százak kísérték figyelemmel a látványosságot, ahogy a víz alatti aknakeresésre kiképzett palackorrú delfinek bemutatják tudásukat. Ezzel fejeződött be a két hetes nemzetközi Delfin 2012 gyakorlat, amelyen montenegrói, horvát és szlovén katonai búvárok, az amerikai haditengerészet aknamentesítő csapata és tengeriemlős programjának hat delfine vett részt. A delfinek játszották szabadon úszva, az uszonyukra erősített apró kamerával a felderítők szerepét, és a búvárok megvizsgálták és megjelölték az általuk gyanúsnak talált tárgyakat. Ennek eredményeként elkészítették a Boka-öböl részletes térképét, feltüntve a felfedezett robbanóanyagok pontos helyét. Eltávolításukról és hatástalanításukról a helyi hatóságok később döntenek. Ez nem lesz könnyű, ugyanis víz alatti felrobbantásukról szó sem lehet, viszont elképzelhetetlenül veszélyes volna megpróbálni kiemelni olyan aknákat és torpedókat, amelyek közül több is vagy 80 éve rozsdásodik a tengerfenéken.
Christian Harris amerikai tengerbiológus rendkívül elégedett az eredménnyel. Mint a Vijesti című lapnak elmondta, az Adria öble nagyon hasonló volt a delfinek környezetéhez San Diegóban, ahonnan jöttek, de eléggé eltérő ahhoz, hogy érdekes változást jelentsen nekik.
Az American Forces Press Service is pozitívan értékelte a gyakorlatot, amelyben ezúttal csak a delfinek vettek részt, de a haditengerészetnek ebben a kísérleti programjában kaliforniai oroszlánfókák is részt vesznek. Mint a hadsereg sajtószolgálata írta, ezek az állatok egyre inkább olyan szerepet fognak betölteni a tengerészetnél, mint a bombakereső kutyák a szárazföldi csapatoknál.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János