Hollandia három szudáni konzult utasított ki az országból az elmúlt évtized folyamán, miután kiderült, hogy a dél-szudáni hírszerző és titkosszolgálatnak, az National Intelligence and Security Service-nak (NISS) dolgoznak – írta az NlTimes hírportál az NRC Handelsblad holland hírlap oknyomozó kutatása nyomán.
A lap szerint a hágai konzulokat – a holland titkosszolgálat információi alapján – azzal vádolták, hogy megfigyelték és megfélemlítették a szudáni ellenzék Hollandiába menekült tagjait. Hollandia 2012 és 2019 között kérte fel a három magas rangú diplomatát, hogy hagyják el az országot. A holland külügyminisztérium megerősítette a lapnak, hogy 2016-ban szólították fel az egyik konzult távozásra, aki ennek csak két év múlva tett eleget. A késedelmes távozás azért történt, mert az érintett szóbeli ígéretet tett arra, hogy abbahagyja a kémkedést, ezért a holland külügy úgy látta, „nincs szükség további nyomásgyakorlásra.”
Az NRC azt írta, hogy az elmúlt hét évben több jelentés is érkezett arról, hogy az NISS Szudánba visszatoloncolt menedékkérőket tart fogva és vet kínzások alá. Ennek ellenére a holland hatóságok azokat, akiknek nem sikerült menedékjogot szereziük az országban, egyenesen a szudáni nagykövetségre küldték – hívta fel a figyelmet a napilap.
A Hollandiában élő szudáni közösség több alkalommal figyelmeztette a külügyminisztériumot, hogy az NISS ügynökei dolgoznak a hágai szudáni nagykövetségen. Állításaikat olyan felvételekkel igazolták, amelyeken látható, hogy a konzulok ellenzéki gyűléseken és tüntetéseken résztvevőket figyelnek meg. A külügyminisztérium ezt úgy kommentálta a lapnak, hogy „igyekeztek politikai mérlegelés tárgyává tenni a szudáni közösségtől származó információkat.”
A Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet tavaly decemberben írt arról jelentést, hogy az NISS tagjai milyen válogatott kínzásoknak vetik alá a politikai foglyokat.
A dél-szudáni biztonsági szolgálatot hírszerzési, elemzési és tanácsadói feladatok elvégzésére hozták létre 2011-ben, röviddel az állam függetlenné válását követően. A 2013-ban kitört polgárháború nyomán a szervezet fokozta fellépését kormányellenesnek tekintett személyekkel szemben, mint a jogvédők, egyes üzletemberek, újságírók és diákok.