Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) tavalyi ellenőrzési tervében összesen 56 téma szerepelt, az önkormányzati tárgyú jelentések száma az előző évhez képest több mint kétszeresére nőtt. Az ÁSZ több ellenőrzése a társadalom széles rétegeit érintő területekre irányult, így a munkaügyi és munkavédelmi ellenőrzés rendszerének értékelésére.
A jogszabályi környezet változása miatt év közben három ellenőrzési feladat újragondolása vált szükségessé, ami a feladatok teljesítésének évek közötti áthúzódását eredményezte. Ezek a települési önkormányzatok társulásos feladatellátásának és finanszírozásának ellenőrzése, a kórházi ellátás működtetésére fordított pénzeszközök felhasználásának, hasznosulásának ellenőrzése, valamint a közfoglalkoztatás és a foglalkoztatási célú képzési programok támogatási rendszere hatékonyságának, eredményességének ellenőrzése esetében történt.
A jelentés szerint kötelező, és jelentős erőforrás-lekötést jelentett a zárszámadás ellenőrzése, ugyanakkor kiemelt stratégiai feladat a helyi önkormányzatok gazdálkodásának – megújult tartalmú – ellenőrzése.
A számvevőszék több ellenőrzése a társadalom széles rétegeit érintő területekre irányult, így az oktatási és kulturális ágazat irányítási rendszerének, működésének, a felsőoktatás oktatási infrastruktúrafejlesztési programjának, a közoktatásban résztvevő nonprofit szervezetek költségvetési támogatásának, a háziorvosi ellátás működésének és pénzügyi feltételrendszerének ellenőrzésére, valamint a munkaügyi és munkavédelmi ellenőrzés rendszerének értékelésére.
Az ÁSZ parlamenti jelentése kitér arra is, hogy a számvevőszékre vonatkozó törvény értelmében a szervezet az általa feltárt, de ellenőrzési eszközeivel teljes körűen meg nem ítélhető felelősségi kérdések tisztázása érdekében – már a helyszíni ellenőrzés szakaszában, közvetlenül – az illetékes hatósághoz fordulhat. Ezzel a jogával élve az ÁSZ a közpénzek szabályszerűtlen felhasználásához kapcsolódó büntetőjogi felelősségre vonás elősegítése érdekében 2011-ben négy esetben tett feljelentést vagyon elleni bűncselekmények – hűtlen, illetve hanyag kezelés – miatt.
Forrás: MTI