Csak néhány személynél volt 2021-ben kimutatható az iszlám radikalizálódás Csehországban – mutatott rá a cseh elhárítás, a Biztonsági Információs Szolgálat (BIS) az éves jelentésében.
Többnyire külföldön élő, kockázatosnak minősített személyekkel való kapcsolattartásról van szó, s csak egy-két esetben volt szó a terrorcselekmények jóváhagyásáról, illetve a dzsihadista propaganda terjesztéséről – mutatott rá a BIS. Az elhárítás nem tud olyan cseh állampolgárról, aki miután részt vett a dzsihadisták harcaiban, visszatért volna Csehországba.
„Az Iszlám Állam 2019 márciusi vereségét megelőző időszakkal összehasonlítva Csehországban csökkent a radikális megnyilvánulások száma. Ez jól mutatja, hogy az Iszlám Állam sikerei és propagandája a múltban mennyire befolyásolta az iszlám terrorizmus veszélyét Csehorszában” – olvasható a jelentésben.
A tálib mozgalom hatalomátvétele Afganisztánban a BIS szerint nem volt lényeges befolyással a biztonsági helyzetre Csehországban. „A BIS a csehországi afgán közösségen belül sem észlelte a radikális iszlamista mozgalmak lényegesebb támogatását” – áll a dokumentumban, amelyből a CTK hírügynökség idézett.
A koronavirus járvány 2021-ben, akárcsak 2020-ban, nagymértékben megbénította a csehországi muszlim közösség tevékenységét. Gyakorlatilag az összes hivatalosan működő iszlám szervezet nagyon passzívan viselkedett – mutatott rá a BIS.